Reklama

Wiadomości

Dlaczego akurat tam? Oto argumenty za lokalizacjami SMR-ów Orlenu i Synthosu

Autor. GE-Hitachi/OSGE

Wszystkie siedem potencjalnych lokalizacji dla reaktorów BWRX-300 znajduje się poza strefami aktywności sejsmicznej - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele spółki Orlen Synthos Green Energy.

Reklama

OSGE jako wstępne wskazało lokalizacje znajdujące się w pobliżu Ostrołęki, Włocławka, Stawy Monowskie koło Oświęcimia, Dąbrowę Górniczą, Nową Hutę, Specjalną Strefę Ekonomiczną Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz okolice Warszawy.

Reklama

Przedstawiciele OSGE zapowiedzieli na poniedziałkowej prezentacji, że w najbliższych miesiącach wystąpią do ministra klimatu z wnioskami o tzw. decyzje zasadnicze dla sześciu z tych siedmiu lokalizacji. Decyzja zasadnicza - formalnie decyzja administracyjna - jest formą ostatecznej aprobaty ze strony politycznej dla realizacji inwestycji jądrowej w określonej technologii i lokalizacji. Wszystkie wskazane miejsca mają być gruntownie przebadane, co ma zająć ok. dwóch lat.

Zgodnie z przedstawionymi informacjami lokalizacja we Włocławku znajduje się przy granicy należących do PKN Orlen zakładów Anwil, 3,2 km od Wisły, na terenie na którym od 10 tys. lat brak aktywnych uskoków, nie występują zjawiska krasowe, osuwiska, podtopienia, nie zagraża jej nawet ewentualne przerwanie leżącej kilka kilometrów w górę Wisły tamy we Włocławku.

Reklama
YouTube cover video

Lokalizacja Stawy Monowskie leży w pobliżu zakładów Synthos Dwory pod Oświęcimiem. Jak podkreślono, Główny Instytut Górnictwa ocenia, że nie wstępuje na niej ryzyko szkód górniczych. Źródłem wody chłodzącej miałby być Kanał Wiślany Dwory. OSGE szacuje, że mogłyby tam stanąć cztery reaktory BWRX-300.

Czytaj też

Lokalizacja w Ostrołęce zakłada wykorzystanie terenu pod nieukończonym blokiem węglowym, którego budowę przerwano. OSGE ocenia, że można by tam pomieścić cztery reaktory BWRX-300. Według spółki teren jest doskonale przygotowany pod inwestycję.

W Dąbrowie Górniczej co najmniej cztery reaktory miałyby stanąć obok zakładów hutniczych Arcelor Mittal, które miałyby być głównym odbiorcą energii. Również Arcelor Mittal miałby być odbiorcą energii z reaktora, który rozważany jest w Nowej Hucie - części Krakowa.

Dynamicznie rozwijający się przemysł jest z kolei argumentem za budową reaktora w specjalnych strefach ekonomicznych w okolicach Tarnobrzega lub Stalowej Woli, ewentualnie w obu tych lokalizacjach.

OSGE nie wystąpi na razie o decyzję zasadniczą dla siódmej potencjalne lokalizacji - w okolicach Warszawy. Nie jest ona jeszcze dokładnie określona, spółka cały czas poszukuje odpowiedniego miejsca - przekazano.

BWRX-300 to projekt GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) - joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc - 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR - małych reaktorów modułowych. Pierwszy taki reaktor ma powstać w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. Kolejny, zgodnie z planami OSGE - ma powstać w Polsce do końca dekady.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama