Wiadomości
Czas na modernizację jedynego w Polsce reaktora jądrowego „Maria”. Zajmie się nią MP
Przeniesienie kompetencji nadzorowania programu modernizacji badawczego reaktora jądrowego „Maria” z resortu klimatu i środowiska do ministerstwa przemysłu – przewiduje projekt uchwały Rady Ministrów, którego założenia opublikowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych.
Projektowana uchwała ma usunąć rozbieżności pomiędzy uchwałą z 20 czerwca 2023 r. w sprawie programu modernizacji badawczego reaktora jądrowego „Maria” umożliwiającego jego eksploatację po 2027 r, a stanem wynikającym z wejścia w życie 1 lipca 2024 r., tzw. ustawy o działach, która wyłączyła sprawy rozwoju i wykorzystania energii jądrowej z działu administracji: energia (we właściwościach Ministra Klimatu i Środowiska), umieszczając je w dziale: gospodarka surowcami energetycznymi, który znalazł się we właściwościach Ministra Przemysłu.
„Istotą projektowanych rozwiązań jest zastąpienie ministra właściwego do spraw energii jako właściwego w zakresie koordynacji, nadzorowania i rozliczania Programu ministrem właściwym do spraw gospodarki surowcami energetycznymi” – wskazano w założeniach do projektu przygotowanego przez Ministerstwo Przemysłu.
Jak dodano, w ten sposób zostanie zapewniona również spójność w zakresie finansowania programu – zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie przeniesienia planowanych dochodów i wydatków budżetowych.
Badawczy reaktor jądrowy „Maria” to jedyny w Polsce działający reaktor jądrowy. Jego moc wynosi 30 MW. Budowę rozpoczęto w czerwcu 1970 r., a uruchomiony został w grudniu 1974 w ówczesnym Instytucie Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku pod Warszawą. Reaktor wykorzystywany jest wykorzystywany m.in. do produkcji radioizotopów, badań materiałowych i technologicznych, a także badań fizycznych.