Czarnecka: UE już buduje swoje bezpieczeństwo surowcowe

Autor. Twitter (X) / @MPgovpl
Jak powiedziała w środę ministra przemysłu Marzena Czarnecka: możliwe jest stworzenie europejskiego systemu bezpieczeństwa w zakresie nie tylko polityki surowcowej, ale też łańcuchów dostaw surowców energetycznych, w tym paliwa nuklearnego.
Szefowa MP uczestniczyła w konferencji Ministerstwa Przemysłu w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE, zorganizowanej w trakcie 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Udział w niej wziął też m.in. minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.
Bezpieczeństwo surowcowe
Czarnecka została zapytana, czy z punktu widzenia polityki surowcowej i łańcuchów dostaw surowców energetycznych, w tym paliwa nuklearnego, możliwe jest stworzenie europejskiego systemu bezpieczeństwa. Odpowiedziała, że „oczywiście tak”. Jako warunki wymieniła: dywersyfikację źródeł, uniezależnienie od źródeł i surowców zewnętrznych, pewność prawa i jedność Unii Europejskiej.
„Bezpieczeństwo surowcowe, polityka Unii Europejskiej w tym zakresie, to jest polityka wspólnego działania, które musi się opierać na solidarności. Stworzenie tej polityki surowcowej już się po części odbywa, bo np. dostarczamy pewne surowce za granicę i czerpiemy np. energię elektryczną z innych krajów” – wskazała ministra.
Zaznaczyła, że przesyły energii przez tzw. interkonektory to w tym kontekście pewien efekt końcowy; początkiem jest natomiast budowa bezpieczeństwa surowcowego, co Unia Europejska robi już, m.in. publikując listę surowców krytycznych. Ministra oceniła, że współpraca ta powinna mieć też wymiar nuklearny.
„Zadano mi swego czasu pytanie (…), czy poradzimy sobie przy dostawach paliwa jądrowego, jeżeli np. łańcuchy dostaw ze Stanów Zjednoczonych zostaną przerwane. Poradzimy sobie, bo mamy francuskich sąsiadów, którzy są nas w stanie wspomóc i francuskie firmy, które są w stanie pomóc w zakresie dostaw tego paliwa” – powiedziała.
„Oczywiście mówimy o jakimś interwale czasowym, ale w mojej ocenie europejska współpraca, europejska solidarność i to połączenie pomiędzy krajami członkowskimi daje szansę na rozwój. To jest szansa, a nie zagrożenie. To nie jest tak, że każdy kraj może funkcjonować w Europie na obecnym etapie będąc samotnym. My musimy działać wespół w zespół”–- zaakcentowała Czarnecka.
REPowerEU
Odpowiadając na pytanie o tworzenie bezpiecznego systemu energetycznego minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski zwrócił uwagę na różne aspekty bezpieczeństwa: fizyczny, dotyczący dostępu do energii czy ekonomiczny.
„Jak patrzymy na ten system w tej chwili, to zajęło to nam w Europie trochę czasu, bo pierwsze tego typu nawoływania to była propozycja – pana premiera Tuska – Unii Energetycznej w 2014 r. Jak spojrzymy na tamte postulaty: solidarności, budowania infrastruktury, dywersyfikacji źródeł - wszystkie okazały się bardzo cenne i to był tak naprawdę początek dyskusji” – stwierdził szef MAP.
„Dzięki temu, że już 10 lat to się toczy i też wobec agresji Rosji, która była takim dzwonkiem ostrzegawczym dla Europy, wiele tych procesów się już wydarzyło. Także jeśli chodzi o sam dostęp do energii i źródeł i surowców, to możemy się czuć względnie bezpiecznie” – uznał Jaworowski.
Zastrzegł, że to bezpieczeństwo ma wymierny koszt. „Te wszystkie procesy, agresywna polityka Rosji, próba najazdu na Ukrainę, uświadomiła nam, że nie możemy sprowadzać kwestii energetycznych do kwestii biznesowych. To jest biznes, ale tylko do bardzo ograniczonego momentu. Na koniec dnia to jest czysta, brutalna polityka” – uznał szef MAP.
„Teraz w Europie musimy stworzyć polityki, które, jak już mamy pewne bezpieczeństwo dostępu, zapewnią nam, że ta energia będzie możliwie tania. Jednym z kierunków, w którym idziemy, jest Repower Europe: zwiększanie udziału źródeł odnawialnych. I w tym kierunku idą spółki z udziałem Skarbu Państwa. Tu wystarczy spojrzeć na ich strategie. To są setki miliardów złotych w najbliższych latach przeznaczone w dużej mierze właśnie na inwestycje w OZE” – podkreślił Jaworowski.
Podsumowując dyskusję ministra Czarnecka wśród kryteriów europejskiego bezpieczeństwa energetycznego wymieniła: dywersyfikację źródeł, uniezależnienie się od jakichkolwiek zarówno źródeł jak i surowców zewnętrznych, pewność prawa i jedność Unii Europejskiej.