Reklama

Wiadomości

CNN: misja MAEA jest w Kijowie przed wyjazdem do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Autor. Twitter / @dw_ukrainian

Złożona z 14 ekspertów misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przebywa w Kijowie we wtorek przed planowaną na ten tydzień wizytą w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy - podała amerykańska telewizja CNN.

Reklama

Według tej stacji członkowie delegacji byli w hotelu w Kijowie we wtorek rano. MSZ Ukrainy zapowiadało w poniedziałek, że tego dnia misja przybędzie do ukraińskiej stolicy.

Reklama

Misja MAEA ma dotrzeć do okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w najbliższych dniach. Dziennik "Wall Street Journal" podał, że pracę w tym obiekcie eksperci rozpoczną w najbliższą środę, a zakończą w sobotę. Na czele misji stoi szef MAEA Rafael Grossi. W składzie misji są m.in. eksperci z Polski i Litwy oraz Chin i Serbii. Nie ma natomiast specjalistów z USA i Wielkiej Brytanii.

Czytaj też

Położona na południu Ukrainy Zaporoska Elektrownia Jądrowa to największy taki obiekt w Europie. Po rozpoczętej 24 lutego inwazji rosyjskiej na Ukrainę elektrownia została zajęta przez siły najeźdźcy w nocy z 3 na 4 marca.

Reklama

Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy wojskowi - około 500 osób - oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. W sierpniu rosyjskie wojska kilkakrotnie ostrzelały teren elektrowni, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarża o te incydenty Kijów.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama