Wiadomości
Budimex będzie budował elektrownię jądrową. To wybór Westinghouse
Westinghouse wybrał Mostostal Kraków do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Odpowiedzialny za projekt amerykański koncern wybrał, wchodzącą w skład Grupy Budimex, firmę do kolejnej fazy projektu. Zakres współpracy obejmuje produkcję oraz montaż konstrukcji stalowych dużych modułów strukturalnych oraz obudowy. Rozmowy z wykonawcą na temat wykonania części budowlanej prowadzi również Budimex SA.
– Proces wyboru firm, które wezmą udział w budowie elektrowni został przeprowadzony w sposób przejrzysty i konkurencyjny, z uwzględnieniem wymogów zapewnienia jakości. Pierwsze ankiety kwalifikacyjne, audyty oraz spotkania przygotowujące do uczestniczenia w łańcuchu dostaw dla projektów jądrowych rozpoczęły się niemal 3 lata temu. Od samego początku uczestniczyliśmy w spotkaniach przygotowujących do złożenia oferty – mówi Jacek Lech, Prezes Zarządu w Mostostal Kraków SA.
Obecnie Mostostal bierze udział w kolejnej fazie procesu rozwoju i kwalifikacji dostawców Westinghouse. Obejmuje ona opracowanie odpowiednich charakterystyk technicznych i jakościowych, a także umów na makiety produkcyjne dla projektu AP1000 w Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu oraz innych przyszłych projektów europejskich, takich jak w Bułgarii czy na Ukrainie.
Jednocześnie rozmowy na temat udziału w przedsięwzięciu budowy elektrowni prowadzi Budimex. Budimex zawarł z amerykańską Bechtel Corporation memorandum o potencjalnej współpracy przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Bechtel wraz Westinghouse Electric Company wspólnie odpowiadają za projekt budowy elektrowni z trzema reaktorami na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.
– Poza obszarem wyspy jądrowej i technologii, gdzie jesteśmy obecni poprzez Mostostal Kraków, pozostajemy zainteresowani wykonaniem części budowlanej, za którą bezpośrednio odpowiada Bechtel – mówi Maciej Olek, Członek Zarządu i Dyrektor Operacyjny Budownictwa Kolejowego, Energetycznego i Przemysłowego z Budimex SA.
Potencjalny projekt elektrowni atomowej będzie realizowany przez Dywizję Budownictwa Energetycznego i Przemysłowego Budimex SA, która zrealizowała kilkadziesiąt inwestycji energetycznych w Polsce i na Litwie. Największą z nich była budowa nowego bloku energetycznego Elektrowni Turów o mocy elektrycznej 496 MW dla Grupy PGE oraz realizacje wybranych odcinków gazociągu Baltic Pipe dla Gaz Systems.
Firma Budimex, jako największy w Polsce wykonawca budowlany i jednocześnie jedna z największych spółek giełdowych w kraju (WIG-20), posiada bogate doświadczenie w realizacji strategicznych dla kraju inwestycji. Spółka w swoim portfolio ma realizację takich przedsięwzięć, jak: budowa Portu Lotniczego Gdańsk czy odcinków autostrad A2 i A4. Obecnie firma realizuje m.in.: największy w Polsce dworzec Warszawa Zachodnia, Przekop Mierzei Wiślanej oraz rozbudowuje największy w tej części Europy terminal kontenerowy Baltic Hub.
Budimex/mat. prasowe
Jwch
Czesi twierdzą że Budimex nie może budować tuneli dłuższych jak 100metrow a tu chcą brać się za atomówki
xxyyy
nawet na budowie zarobią Hiszpanie.