Reklama

Wiadomości

Budimex będzie budował elektrownię jądrową. To wybór Westinghouse

Poglądowa wizualizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Poglądowa wizualizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Autor. Polskie Elektrownie Jądrowe

Westinghouse wybrał Mostostal Kraków do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Odpowiedzialny za projekt amerykański koncern wybrał, wchodzącą w skład Grupy Budimex, firmę do kolejnej fazy projektu. Zakres współpracy obejmuje produkcję oraz montaż konstrukcji stalowych dużych modułów strukturalnych oraz obudowy. Rozmowy z wykonawcą na temat wykonania części budowlanej prowadzi również Budimex SA.

– Proces wyboru firm, które wezmą udział w budowie elektrowni został przeprowadzony w sposób przejrzysty i konkurencyjny, z uwzględnieniem wymogów zapewnienia jakości. Pierwsze ankiety kwalifikacyjne, audyty oraz spotkania przygotowujące do uczestniczenia w łańcuchu dostaw dla projektów jądrowych rozpoczęły się niemal 3 lata temu. Od samego początku uczestniczyliśmy w spotkaniach przygotowujących do złożenia oferty – mówi Jacek Lech, Prezes Zarządu w Mostostal Kraków SA.

Obecnie Mostostal bierze udział w kolejnej fazie procesu rozwoju i kwalifikacji dostawców Westinghouse. Obejmuje ona opracowanie odpowiednich charakterystyk technicznych i jakościowych, a także umów na makiety produkcyjne dla projektu AP1000 w Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu oraz innych przyszłych projektów europejskich, takich jak w Bułgarii czy na Ukrainie.

Jednocześnie rozmowy na temat udziału w przedsięwzięciu budowy elektrowni prowadzi Budimex. Budimex zawarł z amerykańską Bechtel Corporation memorandum o potencjalnej współpracy przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Bechtel wraz Westinghouse Electric Company wspólnie odpowiadają za projekt budowy elektrowni z trzema reaktorami na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Reklama

– Poza obszarem wyspy jądrowej i technologii, gdzie jesteśmy obecni poprzez  Mostostal Kraków, pozostajemy zainteresowani wykonaniem części budowlanej, za którą bezpośrednio odpowiada Bechtel – mówi Maciej Olek, Członek Zarządu i Dyrektor Operacyjny Budownictwa Kolejowego, Energetycznego i Przemysłowego z Budimex SA.

Potencjalny projekt elektrowni atomowej będzie realizowany przez Dywizję Budownictwa Energetycznego i Przemysłowego Budimex SA, która zrealizowała kilkadziesiąt inwestycji energetycznych w Polsce i na Litwie. Największą z nich była budowa nowego bloku energetycznego  Elektrowni Turów o mocy elektrycznej 496 MW dla Grupy PGE oraz realizacje wybranych odcinków gazociągu Baltic Pipe dla Gaz Systems.

Firma Budimex, jako największy w Polsce wykonawca budowlany i jednocześnie jedna z największych spółek giełdowych w kraju (WIG-20), posiada bogate doświadczenie w realizacji strategicznych dla kraju inwestycji. Spółka w swoim portfolio ma realizację takich przedsięwzięć, jak: budowa Portu Lotniczego Gdańsk czy odcinków autostrad A2 i A4. Obecnie firma realizuje m.in.: największy w Polsce dworzec Warszawa Zachodnia, Przekop Mierzei Wiślanej oraz rozbudowuje największy w tej części Europy terminal kontenerowy Baltic Hub.

Budimex/mat. prasowe

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama