Reklama

Wiadomości

Brytyjskie ministerstwo dotuje SMR. Miliony funtów dla konsorcjum z Synthos Green Energy

Autor. GE Hitachi

Do 33,6 mln funtów otrzyma od brytyjskiego rządu konsorcjum z udziałem Synthos Green Energy na prace przy certyfikacji w Wielkiej Brytanii reaktora BWRX-300 – poinformowało brytyjskie ministerstwo energii. Synthos planuje budowę BWRX-300 w Polsce w spółce z Orlenem.

Jak podał w czwartek Department for Energy Security & Net Zero (DESNZ), wsparcie zostało przyznane z programu Future Nuclear Enabling Fund (FNEF). – Wsparcie pomoże dokończyć projekt, stawiając go na doskonałej pozycji startowej, by stał się jednym z pierwszych wdrożeń tej przełomowej technologii – oświadczył wiceminister ds. energii jądrowej i sieci Andrew Bowie.

Zgodnie z planami brytyjskiego rządu, do 2050 r. w Zjednoczonym Królestwie ma przybyć 24 GW nowych mocy jądrowych, a w ramach inicjatywy Great British Nuclear dwa projekty małych reaktorów modułowych SMR powinny osiągnąć etap ostatecznej decyzji inwestycyjnej w następnej kadencji parlamentu, czyli w latach 2025-2029.

Reklama

Szef SGE: Nasz plan to budowa floty reaktorów w Wielkiej Brytanii

Jak mówi PAP prezes Synthos Green Energy (SGE) Rafał Kasprów, Wielką Brytanię czeka fala wyłączeń źródeł wytwórczych, a rozmiar luki generacyjnej szacuje się właśnie na 24 GW. W zawiązku z tą sytuacją DESNZ ogłosiło, że sfinansuje prace nad tzw. Generic Design Assessment (zgodność technologii z brytyjskimi regulacjami) oraz inne prace przygotowawcze dla nowego typu reaktora wybranej przez ministerstwo firmie.

– Wystartowało kilka firm, konsorcjum, które zbudowaliśmy w Wielkiej Brytanii: SGE, GE Hitachi (GEH), Laing O’Rourke, Cavendish Nuclear i Jacobs zostało uznane za wiarygodne i gwarantujące realizację takiego projektu – podkreśla Kasprów. Umowa z DESNZ przewiduje taką samą kwotę wsparcia, jaką konsorcjum zainwestuje 33,6 mln funtów, czyli w sumie ponad 67 mln funtów. W ramach konsorcjum podmiotem inwestującym będzie SGE, a GEH dostarcza technologię. Proces otrzymywania GDA umożliwia brytyjskim regulatorom ocenę bezpieczeństwa, technologii, kwestii środowiskowych.

Reklama

Jak podkreśla Kasprów, końcowym celem działalności SGE jest budowa floty reaktorów BWRX-300 w Wielkiej Brytanii. – SGE ten cel chciałby zrealizować wspólnie z innymi podmiotami, instytucjami państwowymi i innymi inwestorami, czy to prywatnymi, czy publicznym – wyjaśnił prezes SGE.

Jak przekazał prezes GEH Jay Wileman, firma uważa, że BWRX-300 to idealne rozwiązanie dla dekarbonizacji gospodarki Wielkiej Brytanii i zapewnienia krajowi bezpieczeństwa energetycznego.

Także w czwartek brytyjski dozór jądrowy ONR poinformował, że wcześniejszy przegląd projektu konstrukcji BWRX-300 potwierdził, że jest ona gotowa do procesu GDA, i w związku z tym proces ten został rozpoczęty.

Doniesienia z Wysp dobre też dla KGHM

Start GDA dla BWRX-300 na Wyspach to dobra informacja nie tylko dla Synthosu czy Orlenu. Informacja ma znaczenie także dla KGHM. Miedziowa spółka w listopadzie ubiegłego roku poinformowała, że gdy starała się o decyzję zasadniczą dla planowanych SMR, nie zgłaszała jedynie technologii reaktorowej VOYGR od NuScale, ale też BWRX-300 od GE Hitachi.

Reklama

„KGHM wskazał następujące technologie reaktorowe przewidziane do zastosowania w planowanym przez spółkę przedsięwzięciu inwestycyjnym: Rolls-Royce SMR (UK SMR), NUWARD, SMR-160, BWRX-300 oraz VOYGR” – napisano wówczas w oświadczeniu koncernu.

Wcześniej inna z technologii, którą zgłaszał KGHM, otrzymała brytyjski, rządowy grant. Holtec, właściciel technologii SMR-160, dostał dotację wynoszącą ponad 30 mln funtów w grudniu 2023 r.

Atomowe ambicje Synthosu

Synthos Green Energy to spółka należąca do Michała Sołowowa, właściciela chemicznego koncernu Synthos. Jej spółka z Orlenem – Orlen Synthos Green Energy – planuje budowę w Polsce elektrowni jądrowych w technologii BWRX-300. BWRX-300 to projekt GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) – joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi.

Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Ze względu na stosunkowo niewielką moc, 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR – małych reaktorów modułowych. Pierwszy taki reaktor ma powstać dla OPG w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. Kolejny, zgodnie z planami OSGE, ma powstać w Polsce do końca dekady.

Źródło:PAP / Energetyka24
Reklama

Komentarze

    Reklama