Reklama

Wiadomości

Biały Dom wyłoży 1,2 mld dolarów na przedłużenie życia elektrowni jądrowych

Biały Dom / fot. 12019 / Pixabay

Administracja prezydenta Joe Bidena poinformowała, że oferuje nową rundę pomocy w wysokości 1,2 miliarda dolarów w celu przedłużenia życia zagrożonych elektrowni jądrowych.

Reklama

Zespół prezydenta Joe Bidena ds. klimatu uważa, że energia jądrowa jest kluczowym źródłem praktycznie bezemisyjnej energii elektrycznej, którą należy utrzymać i rozbudować, aby zrealizować cel jaki postawił amerykański prezydent, czyli bezemisyjny sektor energetyczny do 2035 r.

Reklama

Jednak w obliczu rosnących kosztów bezpieczeństwa i konkurencji ze strony energii wiatrowej i słonecznej oraz energii wytwarzanej z taniego gazu ziemnego, około tuzina amerykańskich reaktorów zostało zamkniętych od 2013 roku. Zostało 92 w całym kraju.

Czytaj też

Środki pochodzą z programu Civil Nuclear Credit o wartości 6 mld dolarów, utworzonego na mocy ustawy infrastrukturalnej z 2021 roku, a ich dystrybucją zajmie się Departament Energii. W tej drugiej rundzie pieniądze są dostępne dla zakładów zagrożonych zamknięciem w ciągu kilku lat, ale także po raz pierwszy dla zakładów, które przestały działać po 15 listopada 2021 roku.

Reklama

"Rozszerzenie zakresu tego finansowania pozwoli jeszcze większej liczbie obiektów jądrowych na kontynuowanie działalności jako siły napędowej gospodarki w lokalnych społecznościach, które korzystają z taniej, czystej i niezawodnej energii" – powiedziała Reutersowi sekretarz energii Jennifer Granholm.

Reklama

Komentarze

    Reklama