Reklama

Wiadomości

Atom znów wpisany na europejską listę zielonych technologii

Autor. Envato

Energetyka jądrowa ponownie została wpisana na europejską listę technologii niskoemisyjnych służących rozwojowi przemysłu. Decyzja ta ma przyspieszyć przejście przemysłu w kierunku neutralności klimatycznej.

Reklama

Jak podaje portal Euroactiv, unijni prawodawcy z Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) osiągnęli we wtorek porozumienie ws. poprawki zgłoszonej przez niemieckiego konserwatywnego eurodeputowanego Christiana Ehlera do ustawy Net-Zero Industry Act.

Reklama

W stosunku do pierwotnego wniosku Komisji, posłowie PE postanowili wprowadzić jedną listę technologii niskoemisyjnych kwalifikujących się do finansowania ze środków UE oraz dodatkowych ulg regulacyjnych. Na liście tej znalazł się także atom.

Czytaj też

Początkowo Komisja Europejska zaproponowała dwie listy, z których jedna obejmowała tzw. technologie „strategiczne" z celem 40% krajowej produkcji i przyspieszonymi procedurami wydawania zezwoleń. Jednak propozycja nie zawierała energetyki jądrowej, co wywołało niemałe oburzenie wśród jej zwolenników, zwłaszcza we Francji.

Reklama

Jak czytamy w publikacji, w trakcie dyskusji Ether początkowo zaproponował inny podział technologii, wzorowany na unijnej taksonomii, jednak również w tym wypadku atom także nie znalazłby się na liście zielonych źródeł energii.

W kolejnej kluczowej zmianie, posłowie podjęli decyzję o zniesieniu procedury Komisji Europejskiej dotyczącej aktualizacji listy technologii zeroemisyjnych. W oryginalnej propozycji Komisji sugerowano, że to ona sama będzie odpowiedzialna za wprowadzanie zmian do listy.

Jednakże posłowie postanowili, że teraz to Komisja będzie przedstawiać propozycje w oparciu o technologie wymienione przez państwa członkowskie Unii Europejskiej w ich krajowych planach w zakresie energii i klimatu, które podlegają corocznym aktualizacjom.

Reklama

Komentarze

    Reklama