Reklama

Wiadomości

Atom zawodzi, Francja ratuje się węglem

Elektrownia jądrowa w Chooz
Elektrownia jądrowa w Chooz jest jedną z tych, które zostały odłączone od sieci.
Autor. Wikimedia

Łagodna pogoda prognozowana na pierwszą połowę stycznia powinna zapobiec obciążeniu francuskiej sieci energetycznej, ale perspektywy na kolejne miesiące są niepewne ze względu na spadek mocy elektrowni atomowych - poinformował w czwartek francuski operator sieci energetycznej RTE.

Reprezentant RTE powiedział na konferencji prasowej, że od połowy grudnia, 17 z 56 francuskich elektrowni jądrowych wstrzymało produkcję z powodu planowanej konserwacji lub problemów technicznych, zmuszając kraj do polegania na imporcie energii w celu zaspokojenia popytu.

RTE podało, że Francja, która tradycyjnie jest eksporterem energii elektrycznej, od listopada często importuje energię elektryczną, a 20, 21 i 22 grudnia musiała sprowadzić 12 do 13 gigawatów (GW). To prawie poziom maksymalnej technicznej zdolności importowej. W oświadczeniu podano, że przez większą część stycznia moc elektrowni jądrowych będzie wynosić 43-51 GW.

Reaktory wyłączone, węgiel do sieci

Państwowy operator elektrowni jądrowych EDF poinformował na początku miesiąca, że wstrzymał pracę czterech dodatkowych reaktorów w Civeaux i Chooz po wykryciu pęknięć w rurach jednego z reaktorów.

RTE poinformowało, że liczba wyłączonych elektrowni jądrowych powinna spaść do 12 na początku stycznia i do ośmiu w połowie tego miesiąca. Operator sieci dodał jednak, że perspektywy dla francuskich dostaw energii w drugiej połowie stycznia i w lutym są niepewne, gdy prawdopodobnie skończy się łagodna pogoda.

Ponadto, RTE podało, że dostawy energii wodnej były dobre i zbliżone do historycznych średnich poziomów, ale zdolność kilku pozostałych we Francji elektrowni węglowych do wykorzystania podczas potencjalnej zimnej pogody w lutym może być ograniczona ze względu na nowe przepisy, które ograniczają czas pracy każdej elektrowni węglowej do około 700 godzin rocznie, co odpowiada w przybliżeniu jednemu miesiącowi. Jednak ze względu na spadek mocy elektrowni jądrowych, francuskie elektrownie węglowe będą prawdopodobnie pracowały w pełnym wymiarze godzin przez cały styczeń - podaje RTE.

RTE powiedział, że najgorszym scenariuszem będzie przedłużająca się fala mrozów w połączeniu z niską mocą wiatru w Europie i dalszymi nieplanowanymi ograniczeniami dostępności reaktorów jądrowych. Aby zareagować na szoki podażowe, Francja może zaoszczędzić 1 GW do 1,5 GW - głównie dzięki czasowemu wyłączeniu energochłonnych gałęzi przemysłu. RTE może również obniżyć napięcie w sieci o ok. 5%, co może zaoszczędzić kilka gigawatów.

Reklama

Komentarze (1)

  1. rmarcin555

    Niestety, ale atom taki jest. Atomowe normy nie pozwalają na "zmieścisz się, śmiało!"

Reklama