Reklama

Wiadomości

Armia zasilana mikroreaktorami jądrowymi? W USA rozpoczęły się prace

Fot. Hovering Hawks/The U.S. Army/Wikimedia Commons

Biuro Zdolności Strategicznych Departamentu Obrony USA wybrało BWXT do wyprodukowania i dostarczenia prototypowego reaktora projektu Pele do Laboratorium Narodowego w Idaho w 2024 r.

Reklama

BWX Technologies zbuduje pierwszy zaawansowany mikroreaktor jądrowy w Stanach Zjednoczonych w ramach kontraktu przyznanego przez Biuro Zdolności Strategicznych Departamentu Obrony USA (DoD). Prototyp pełnowymiarowego transportowanego mikroreaktora Project Pele ma zostać ukończony i dostarczony w 2024 roku do testów w Laboratorium Narodowym w Idaho.

Reklama

Biuro nawiązało współpracę z Departamentem Energii Stanów Zjednoczonych w celu opracowania, prototypu i demonstracji przenośnego mikroreaktora, który może stanowić odporne źródło energii dla DoD dla różnych potrzeb operacyjnych, które historycznie zależały od dostaw paliw kopalnych i rozległych linii zaopatrzenia. Przenośne mikroreaktory dostarczają czystą, bezemisyjną energię w miejscu i czasie, w których jest ona potrzebna w różnych trudnych warunkach, nie tylko na potrzeby DoD, ale również do potencjalnych zastosowań komercyjnych w zakresie reagowania na katastrofy i usuwania skutków katastrof, wytwarzania energii w odległych lokalizacjach oraz inicjatyw dotyczących głębokiej dekarbonizacji.

Prototyp zostanie zbudowany w ramach kontraktu o wartości około 300 milionów dolarów, w zależności od wybranych opcji, przez BWXT Advanced Technologies LLC w zakładach w Lynchburgu w Wirginii i Euclid w Ohio. W ciągu najbliższych dwóch lat BWXT przewiduje, że około 120 pracowników będzie pracowało nad projektem, w tym około 40 wykwalifikowanych pracowników, inżynierów i innych osób, które zostaną zatrudnione w celu wsparcia tego przedsięwzięcia i innych projektów.

Reklama

Szczegóły techniczne

Wysokotemperaturowy reaktor chłodzony gazem (HTGR) będzie pracował na poziomie mocy od 1 do 5 MWe i będzie można go transportować w dostępnych na rynku kontenerach transportowych. Będzie zasilany paliwem TRISO, czyli specjalną konstrukcją paliwa z wysokowzbogaconego uranu (HALEU), które jest w stanie wytrzymać ekstremalne temperatury i stanowi bardzo małe zagrożenie dla środowiska.

Przewoźny rdzeń reaktora i związany z nim system sterowania zostały zaprojektowane tak, aby zachować bezpieczeństwo w każdych warunkach, w tym w warunkach przejściowych podczas transportu. Paliwo zostało przebadane i zweryfikowane pod kątem temperatur znacznie przekraczających warunki pracy reaktora.

Cały system reaktora jest tak zaprojektowany, aby można go było zmontować na miejscu i uruchomić w ciągu 72 godzin. Wyłączenie, schłodzenie, odłączenie i usunięcie do transportu ma trwać siedem dni.

Mat. prasowe/Energetyka24.com

Reklama

Komentarze

    Reklama