Atom
Westinghouse i Energoatom z umową na pierwszy blok jądrowy
Westinghouse i Energoatom podpisały kontrakt dotyczący dostarczenia reaktorów jądrowych AP1000 na Ukrainę.
Jak wskazuje komunikat prasowy, w poniedziałek w Kijowie została podpisana umowa między amerykańskim Westinghouse a ukraińskim przedsiębiorstwem jądrowym, Energoatomem. Dokument przedstawia szczegóły dostarczenia reaktorów AP1000 do Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej.
W ceremonii podpisania wzięli udział minister energetyki Ukrainy Herman Halushchenko oraz Charge d'affaires USA dla Ukrainy Kristin Kvien.
„Porozumienie podpisane z partnerami z Westinghouse otwiera nowy etap w rozwoju ukraińskiej energetyki jądrowej. Budowa nowych bloków energetycznych jest niezbędna dla niezależności energetycznej naszego kraju. Ponadto stajemy się siłą napędową, która utoruje Europie drogę do neutralności węglowej. - powiedział Petro Kotin, pełniący obowiązki prezesa Energoatomu.
Przypomnijmy, że we wrześniu w Waszyngtonie oba kraje podpisały kontrakt na budowę pięciu nowych reaktorów AP1000 na terenie Ukrainy. Łączna wartość projektu opiewa na sumę 30 miliardów dolarów.
PrzemekSieradz
Nie spytali UE, co UE na to, że Ukraina chce im biznes energetyczny ,regulować swoim biznesem
Przemek
Nie spytali UE ,czy wpasowują się w politykę energetyczną UE ,nie będąc w niej.Chyba, że jest pomysł,w Europie zachodniej, że cały atom ma być na Ukrainie a reszta Europy ma posiadać energię ze zródeł odnawialnych .Trzeba by było spytać Niemców ,co oni na to .
Siwy
Chiny Cztery reaktory AP1000 są w budowie – w Sanmen, w Zhejiang oraz w Shandong[3]. Wszystkie cztery reaktory uruchomiono w 2018 roku[7]. Stany Zjednoczone W USA są budowane również cztery reaktory jądrowe AP1000. Dwa w Vogtle oraz dwa w VC Summer. Wszystkie cztery reaktory są identyczne i wszystkie cztery są budowane jednocześnie. Grupy działaczy ochrony środowiska sprzeciwiały się wydaniu licencji na dwa nowe reaktory AP1000, które są budowane w Vogtle. Złożyły one petycje w kwietniu 2011 roku, prosząc Nuclear Regulatory Commission o zawieszenie budowy reaktorów, dopóki nie zostaną rozwiane wszelkie wątpliwości z wypadkiem nuklearnym w Fukushimie[8]. Bułgaria 22 listopada 2013 roku bułgarski ekonomista i minister energetyki Dragomir Stojnew ogłosił, że Bułgaria chce wybudować reaktor AP1000 jako siódmy blok w elektrowni jądrowej w Kozłoduju[9]. 11 grudnia tego samego roku rząd Bułgarski dał przyzwolenie dla BEH na rozpoczęcie rozmów z Toshibą oraz Westinghouse w sprawie nowej jednostki. Toshiba otrzyma 30% udziałów. Koszty budowy w grudniu 2013 roku zostały oszacowane na 8 miliardów dolarów[10]. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2016 rok. Wielka Brytania W grudniu 2013 roku Toshiba z pomocą Westinghouse Electric Company wykupiła 60% udziałów od NuGeneration z zamiarem wybudowania 3 reaktorów AP1000 niedaleko Sellafield, w Kumbrii, Anglia. Jako początek budowy przyjęto 2024 rok[11].
a
W Bułgarii na 2016 mamy 2021 a projekt upadł, jak Bułgarom przestawiono rachunek to się popłakali i szukają przeprosin z ROSATOMEM
Szept
Tak tutaj Panowie piszą o nowoczesnych reaktorach AP1000 i inwestycjach firmy Westinghouse więc może parę zdań o historii tej firmy w ostatnich latach nie zawadzi zamieścić. "Najnowsza historia projektów jądrowych Westinghouse to dużej mierze inwestycje przerwane, odwołane lub znacznie przekraczające pierwotne budżety....Prokuratura okręgowa w Południowej Karolinie oskarżyła byłego wiceprezesa Westinghouse za jego rolę w spisku dotyczącym publikowania nieprawdziwych informacji na temat budowy nowych bloków jądrowych w elektrowni jądrowej VC Summer.....Projekt rozbudowy elektrowni jądrowej VC Summer o dwie nowe jednostki wytwórcze rozpoczął się w 2008 r., kiedy Westinghouse wybrano jako głównego wykonawcę i dostawcę technologii dwóch reaktorów PWR typu AP1000....Jednak w 2017 r. zakończono inwestycję, a prace zostały ukończone w mniej niż 40 proc." Inwestujące w Summer władze stanowe na skutek oszustw Westinghouse popłynęły na grube miliardy dolarów a inwestycji nigdy nie skończono. W 2017 Westinghouse ogłosił bankructwo, a w 2018 Toshiba sprzedała udział funduszowi Brookfield. "W przypadku projektu Vogtle budowa dwóch reaktorów miała być pierwotnie zakończona w latach 2016–2017. Koszty budowany szacowano na 14,3 mld USD. W 2020 r. łączne koszty budowy osiągnęły 25 mld USD." Do dziś tej inwestycji nie skończono, ma być ponoć oddana w 2023 r a koszty dalej rosną. O budowie reaktorów w Chinach i jej problemach technicznych można sobie doczytać w sieci, w każdym razie nawet Chińczycy budujący wszystko szybko i sprawnie mieli duże kłopoty. Wspominane poniżej inwestycje w Wielkiej Brytanii czy Bułgarii nigdy nie zostały rozpoczęte. Tak więc jeśli rozpoczną budowę na Ukrainie będzie to pierwsza ich budowa od bankructwa i sprawdzian czy firma która kompletnie nie radziła sobie z poprzednimi inwestycjami zmieniła się choć trochę. Dlatego módlmy się wszyscy żeby Westinghouse do Polski nie wchodził bo nas nie stać na takie budowanie.
Niuniu
Może coś napiszcie jak to jest finansowane. Kto da kasę i czyja będzie ta elektrownia. To kluczowe.
Wieki
Reaktor AP1000 jest reaktorem wodnym ciśnieniowym (Pressurized Water Reactor). System chłodzenia składa się z dwóch niezależnych obwodów, zaprojektowane do wytwarzania mocy 3415 MWt (cieplnej)[2]. Rdzeń, naczynie reaktora i elementy wewnętrzne reaktora AP1000 są podobne do poprzednich konstrukcji firmy Westinghouse PWR, ale wprowadzono liczne ulepszenia w celu poprawy bezpieczeństwa i wydajności paliwa. Rdzeń reaktora składa się z 157, długich na 426,7 mm, 17 × 17 zespołów paliwowych[2]. Układ reaktora jest dużo tańszy w budowie w porównaniu do innych generatorów III generacji, częściowo dlatego, że używa się istniejące już elementy. Zawiera w sobie zdecydowanie mniej komponentów: 50% mniej zaworów,35% mniej pomp,80% mniej rur bezpieczeństwa,80% mniej kabli kontrolnych.
Hi
AP1000 – elektrownia jądrowa, zaprojektowana i sprzedawana przez Westinghouse Electric Company. Elektrownię zasila ciśnieniowy reaktor wodny o ulepszonym pasywnym systemie bezpieczeństwa jądrowego. Pierwszy AP1000 rozpoczął pracę w 2018 r. w Chinach w elektrowni jądrowej Sanmen, po raz pierwszy reaktor uzyskał stan krytyczny 21 czerwca 2018 r[1]
Szept
Kamień z serca, nie będziemy pierwszym krajem gdzie Amerykanie wykażą się swoją szybkością budowania i zaprezentują czy w ostatnich latach w Westinghouse coś się zmieniło na lepsze.
a
Nie pierwszym najpierw była Bułgaria
Enter
Tak jest!
Parsifal7
Ja bym się tak nie cieszył. U jazdy i nawet nie ma jeszcze wskazanej lokalizacji. Jak dobrze pójdzie to może za 10 lat będziemy rozmawiać z samorządami. Masakra jakaś. Przescigneli nas już w zasadzie wszyscy.