• Partner główny
  Logo Orlen

Atom

USA: szybko ustalimy, czy Iran chce negocjować umowę atomową w dobrej wierze

Fot. Flickr/Blondinrikard Fröberg
Fot. Flickr/Blondinrikard Fröberg

Departament Stanu USA poinformował w środę, w przededniu wznowienia negocjacji w sprawie ożywienia umowy nuklearnej z 2015 roku, że jest w stanie szybko ustalić, czy Iran jest wreszcie gotowy do dyskusji "w dobrej wierze". Waszyngton ostrzega jednocześnie, że przestrzeń do porozumienia stała się "bardzo, bardzo wąska".

"Powinniśmy wiedzieć wystarczająco szybko, czy Irańczycy wrócą do Wiednia, aby negocjować w dobrej wierze – powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price - Nie sądzę, że będziemy musieli długo czekać na konkrety po wznowieniu tej sesji i wkrótce Stany Zjednoczone oraz nasi sojusznicy i partnerzy będą mogli powiedzieć, czy Irańczycy wrócili z wolą negocjacji w jakikolwiek sensowny sposób".

Cytując słowa szefa amerykańskiej dyplomacji Antony Blinkena Price ponownie ostrzegł, że przestrzeń do negocjacji staje się "bardzo, bardzo wąska". "Nie zawsze będzie w naszym najlepszym interesie dążyć do powrotu do umowy" – zaznaczył Price.

Siódma runda wiedeńskich negocjacji światowych mocarstw z Iranem na temat możliwości powrotu do umowy nuklearnej z 2015 roku został przerwana w piątek. Delegacje europejskich sygnatariuszy paktu mieli udać się do swoich krajów, aby zastanowić się nad irańskimi propozycjami, o których w kuluarach rozmów mówiło się, że są one raczej niemożliwe do przyjęcia przez zachodnich negocjatorów.

Reklama
Reklama

W wiedeńskich negocjacjach uczestniczą przedstawiciele Iranu oraz delegacje Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Rosji i UE, a także pośrednio USA.

Umowa nuklearna zawarta w 2015 roku, znana jako JCPOA, pomiędzy Teheranem a mocarstwami światowymi zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc., w zamian zniesiono międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj.

Porozumienie miało ograniczyć program nuklearny Iranu i uniemożliwić Teheranowi opracowanie broni jądrowej. Iran twierdzi, że jego program atomowy nie służy celom militarnym.

Źródło:
PAP

Komentarze (2)

 1. rob ercik

  Tik tak, autor ( zwyczajowo ) nie sprecyzował że to USA, jednostronnie zerwało to porozumienie

  1. Komentator

   Nie czepiaj się autora, przecież napisał wyraźnie ze Iran zobowiązał się ……. za zniesienie sankcji. Autor tylko zapomniał napisać czy zachód te sankcje zniósł, czy tez ten zapis to taki mało istotny, techniczny szczegół.

  2. rob ercik

   Tzw " zachód" jest tak demokratyczny i w szczególności "wolny", że jeśli USA powie "nie" to nie, a jeśli "tak" to tak, ale nawet gdy powie "robota co chcesz" to i tak lepiej poprosić o zgodę. I tak się to ma również w stosunku do irańskiego programu nuklearnego.

 2. naiwny

  A USA chce negocjować w "dobrej wierze"?