Reklama

Atom

Unimot podpisał porozumienie ws. technologii SMR w Polsce

Fot. facebook/Avia Polska
Fot. facebook/Avia Polska

Unimot podpisał w czwartek z amerykańskimi firmami NuScale i Getka porozumienia o współpracy przy badaniu możliwości wdrożenia w Polsce technologii małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR).

Jak poinformował w czwartek Unimot, na mocy porozumienia strony będą badać możliwości wdrożenia nowych technologii jądrowych w Polsce, w tym możliwości zastosowania technologii SMR firmy NuScale, pod kątem modyfikacji istniejących elektrowni węglowych. Analizy będą obejmowały czynniki techniczne, ekonomiczne, prawne, regulacyjne, finansowe oraz organizacyjne.

"Małe reaktory modułowe firmy NuScale stanowią nieemisyjne, niezawodne oraz przystępne rozwiązania energetyczne, które mogą być wykorzystywane do modyfikacji elektrowni zasilanych węglem w całej Polsce" - podkreślił prezes NuScale John Hopkins.

Jak wyjaśnił prezes Unimotu Adam Sikorski, rolą spółki będzie promowanie technologii SMR jako "stabilnej alternatywy dla technologii węglowych, i pozyskiwanie partnerów biznesowych na polskim rynku".

"Docelowo chcemy również tworzyć platformę współpracy z polskimi ośrodkami naukowymi i potencjalnymi polskimi dostawcami komponentów dla rozwijania tej technologii w Polsce. Dzięki temu możemy w aktywny sposób wspierać transformację energetyczną Polski, jednocześnie dywersyfikując biznes naszej grupy" – dodał Sikorski.

"Ten projekt wpisuje się w nasze zaangażowanie w dekarbonizację i dywersyfikację polskiej infrastruktury energetycznej" - oświadczył z kolei prezes Getka Dariusz Cichocki.

Reklama
Reklama

Unimot to polska grupa kapitałowa działająca na rynkach hurtowym i detalicznym paliw, gazu i energii elektrycznej, także pochodzącej z OZE.

Getka to firma z siedzibą w Oklahomie działające w obszarze przesyłu i dostaw ropy naftowej, produktów rafineryjnych oraz energii z alternatywnych źródeł.

Reaktor NuScale to pierwszy SMR, którego konstrukcja dostała od amerykańskiego dozoru NRC Standard Design Approval (ogólną zgodę na zastosowanie technologii). Pojedynczy reaktor ma moc 77 MWe, jest zamknięty w zbiorniku o wysokości 23 m i maksymalnej średnicy 4,5 metra. Na plac budowy reaktor ma docierać w trzech częściach do montażu na miejscu. Pierwszy NuScale ma powstać w Idaho Falls dla firmy Utah Associated Municipal Power Systems. Zespół ten ma liczyć sześć reaktorów. Pierwszy z nich ma zacząć działać w 2029 r., cały zespół - w 2030 r.

W czwartek porozumienie ws. budowy SMR podpisał z NuScale KGHM. W memorandum tym mowa o budowie na potrzeby KGHM kompleksu czterech reaktorów NuScale w perspektywie 2029 r. 

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze