Atom
Rząd Japonii proponuje wylać wodę z Fukushimy do Pacyfiku
Japoński rząd zaproponował, by radioaktywna woda magazynowana w uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima Dai-ichi została stopniowo wylana do oceanu lub odparowana.
Ministerstwo gospodarki i przemysłu Japonii zaproponowało w poniedziałek 23 grudnia dwa warianty utylizacji oczyszczonej, lecz wciąż radioaktywnej wody z elektrowni Fukushima Dai-ichi. Pierwszym wariantem jest odparowanie wody. Rozważane jest również jej zrzucenie do oceanu lub wykonanie obu czynności jednocześnie. Procedura utylizacji wody z elektrowni miałaby nastąpić stopniowo, a towarzyszyć jej miałyby dokładne pomiary radiacji - informuje japońska gazeta Mainichi.
Woda w elektrowni Fikushima Dai-ichi wykorzystywana jest do utrzymywania temperatury rdzeni oraz zapobiega wyciekom radioaktywnym. Obecnie na terenie elektrowni znajduje się ok. milion litrów oczyszczonej, lecz wciąż radioaktywnej wody. Dotychczas była ona magazynowana z uwagi na sprzeciw lokalnej społeczności wobec jej uwolnienia do środowiska. Magazynowanie stanowi coraz większy problem dla elektrowni z uwagi na brak przestrzeni.
Japoński rząd po raz pierwszy postanowił przychylić się do apelów energetyków, mimo oporu społecznego. Zdaniem ekspertów wybrane metody utylizacji wody nie, wykonane na przestrzeni roku, podniosą poziom promieniowania jedynie o tysięczną część naturalnego promieniowania.
Zdaniem specjalistów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej jedyną realną opcją jest uwolnienie wody do Pacyfiku. Realizacja tego scenariusza zajęłaby jednak dekady.