PAD: na szczęście nie udało się w Polsce zbudować elektrowni atomowej w latach 80.

19 kwietnia 2021, 17:11
duda kprp
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


"Były w latach 80. próby zbudowania w Polsce elektrowni atomowej. Na szczęście według tamtego projektu, tamtego wzorca, według którego chciano to zrobić, to się nie udało" - powiedział prezydent Andrzej Duda.

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim prezydent spotkał się z Młodzieżową Radą Klimatyczną. W spotkaniu uczestniczył minister środowiska i klimatu Michał Kurtyka.

"Były w latach 80. próby zbudowania w Polsce elektrowni atomowej. Na szczęście według tamtego projektu, tamtego wzorca, według którego chciano to zrobić, to się nie udało. Był to rosyjski model, a ściśle mówiąc sowiecki. Byśmy dzisiaj powiedzieli, który okazał się katastrofą dla Ukrainy, bo to właśnie tego typu elektrownia eksplodowała w Czarnobylu" - stwierdził prezydent.

Prezydent zaznaczył na początku spotkania, że w czwartek i w piątek odbędzie się zwołany przez prezydenta USA Joe Bidena wirtualny szczyt klimatyczny, w którym on również będzie uczestniczył.

Dodał, że Polska została zaproszona przez prezydenta Stanów Zjednoczonych na ten szczyt jako jeden z 40 krajów. Zaznaczył, że czwartkowo-piątkowa debata liderów poprzedzi światową konferencję klimatyczną COP26, która odbędzie się w Glasgow.

Prezydent podkreślił, że "kwestia ochrony klimatu, kwestia zachowania świata w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń, a więc kwestia realizacji zrównoważonego rozwoju, która wynika z naszej konstytucji, (...), ma ogromne znaczenie".

Reklama
Reklama

"Stawiamy sobie bardzo ambitne cele, jeśli chodzi o ochronę klimatu. Chcemy, żeby nasz przemysł się przekształcał. Niestety dźwigamy na sobie bardzo poważny bagaż. Chociaż już ponad 30 lat minęło od 1989 roku, kiedy wyszliśmy zza żelaznej kurtyny, kiedy zmienił się w Polsce ustrój, to jednak trzeba pamiętać, że wcześniej przez ponad 40 lat od 1945 roku tak naprawdę nie byliśmy państwem, w którym władze czy społeczeństwo decydowało w pełnym tego słowa znaczeniu o kierunkach rozwoju" - mówił Andrzej Duda.

dcz/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Parsifsl7
sobota, 24 kwietnia 2021, 20:38

Reaktory typu "czarnobylskiego" to reaktory z moderatorem grafitowym typu RBMK 1000. Były to reaktory kanałowe projektowane dla celów wojskowych w latach 60 - tych do produkcji plutonu do bomb jądrowych. Następnie zostały przeprojektowane do celów cywilnych z opcją produkcji plutonu. Były to reaktory skrajnie niebezpieczne, niestabilne przy małej mocy, trudno sterowane i co najgorsze charakteryzujące się dodatnia reaktywnoscia na parę. Nigdzie poza ZSRR taki wynalazek by nie został dopuszczony do eksploatacji. Z kolei te które miały być montowane w Zarnowcu to reaktory wodne ciśnieniowe typu WWER 440 będące odpowiednikiem zachodnich typu PWR. Działały ba tej samej zasadzie jak te które mają być w planach budowane (oczywiście to będzie już generacja III plus wiec różnic A jak między Polonezem a Mercedesem). Ale zasada działania dokładnie taka sama. Ogromna szkoda że tej budowy nie dokończono. Zawsze łatwiej dobudowac kolejne bloki niż budować od początku. Zmarnowane 30 lat. I ile to by bylkvteraz mniej problemów. Zmarnowany czas, pieniądze, potencjał ludzki i miliony ton CO2 więcej. Czesi było mądrzejsi j dokończyli Temelin mimo że Austriacy furii dostawali. Pamiętam to dobrze bo to było jakiś kolo 1994r. I dziś mają dobry mix energetyczny i znacznie lepsza sytuację. A my... 30 lat w plecy. A nasze reaktory z Zarnowca pracują w Finlandii i na Węgrzech. O to zyskał a kto stracił to już nawet nie będę komentował.

TTTT
niedziela, 25 kwietnia 2021, 22:33

Zgadzam się. Żałuję że nie postawilismy EJ w Zarnowcu do końca. To był dobry czas na taka elektrownie, Ale nowej obecnie nie ma sensu budować. To już przeżytek. I do tego bardzo drogi. Ale utrzymajmy w Europie te EJ które już są do czasu prawie pełnego OZE.

cam
czwartek, 22 kwietnia 2021, 16:48

No i kolejny raz udowodnił, że jest debilem. "Były w latach 80. próby zbudowania w Polsce elektrowni atomowej. Na szczęście według tamtego projektu, tamtego wzorca, według którego chciano to zrobić, to się nie udało. ...'' Otóż paraprezydencie w Czarnobylu awarii uległ reaktor typu RBMK - których nigdzie poza Rosją nie stosowano. W Żarnowcu miały być reaktory typu WWER, w których tego typu awaria fizycznie NIE MOŻE się wydarzyć, ze względu na zupełnie odmienną konstrukcję reaktora. Jeden z reaktorów, który miał być zamontowany w Żarnowcu pracuje w elektrowni w Finlandii.

rob ercik
sobota, 24 kwietnia 2021, 16:24

Can, chodzi o propagandę a nie o fakty czy informacje ... witamy w PRL 2

Amazonka
wtorek, 20 kwietnia 2021, 16:31

Tak,tak... szkoda, że powyżej nie ma słowa czego się domaga i co postuluje młodzież, To spotkanie chyba nie było wywodem Pana Prezydenta, a głównie po to aby posłuchać głosu młodego pokolenia.... bo o nich ani słowa w tym artykule, przykre

Nysa
wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:17

Pic na wodę . Chodzi o to żeby w Polsce zlikwidować własna energetykę a zastąpić ją zachodnim wiatrakami i panelami foto - drogimi i niestabilnymi źródłami energii . Będzie jeszcze tak , że będziemy zmuszeni prosić Łukaszenkę żeby sprzedawał nam swoją energię elektryczną z ich atomówki. Polsce grożą olbrzymie niedobory energii elektrycznej. Już teraz jesteśmy importerami energii elektrycznej a do niedawna byliśmy jej eksporterem bo mieliśmy nadwyżki. Importujemy również sam węgiel ( głownie z Rosji ) bo nasze kopalnie są źle zarządzanie.

TTTT
niedziela, 25 kwietnia 2021, 22:36

Importujemy bo to co produkujemy jest strasznie drogie. Jesli uważasz że wolisz nasze polskie drogie to dla czego kupiłeś VW a nie Poloneza, dlaczego laptopa z Chin a nie ELWRO ?

Patry
wtorek, 20 kwietnia 2021, 03:37

i to jest zdanie głowy państwa ... w dodatku na którego głosowałem ... ??? nie wiem gdzie PAD czerpie takie informacje ... albo kto przekazuje mu takie informacje -dlatego proszę aby lepiej nic nie mówić zamiast się kompromitować ignorancją ( mógłbym tutaj pozwolić sobie na kpiny z tej wypowiedzi ale ograniczę sie do prośby o doinformowanie się w tak ważnej dla społeczeństwa informacji jakim jest energetyka atomowa i jaką stratą jest to że nie mamy działającej elektrowni w Żarnowcu

Tweets Energetyka24