Atom
Pierwszy reaktor BWRX-300 ma powstać w Kanadzie
Kanadyjska firma Ontario Power Generation (OPG) ogłosiła w czwartek wybór reaktora BWRX-300 dla nowego bloku w elektrowni Darlington. To pierwsze komercyjne zamówienie na reaktor firmy GEH, którym są zainteresowani także klienci z Polski - Synthos i ZE PAK.
Zgodnie z informacją OPG, współpraca z (GEH) GE Hitachi Nuclear Energy będzie dotyczyć szeregu działań i przygotowań miejsca budowy w celu budowy i uruchomienia w 2028 r. pierwszego w pełni komercyjnego reaktora SMR typu BWRX-300. W elektrowni Darlington znajduje się jedyna w Kanadzie lokalizacja z decyzją środowiskową i niezbędnymi zezwoleniami na budowę nowego reaktora jądrowego.
Jak wynika z harmonogramu OPG, pierwsze prace przygotowawcze na miejscu ruszą wiosną 2022 r. Firma planuje, że pod koniec przyszłego roku wystąpi do kanadyjskiego dozoru jądrowego CNSC o licencję na budowę nowego bloku jądrowego.
BWRX-300 to ostatni projekt GEH - joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc - 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR - małych reaktorów modułowych. Ostatni istniejący przedstawiciel rodziny reaktorów wodno-wrzących, budowanych przez GE od lat 50. to ABWR z lat 90. o mocy rzędu 1300 MW. Reaktory tego typu powstały w Japonii. Kolejną generacją miał być uproszczony konstrukcyjnie i wyposażony w pasywne systemy bezpieczeństwa ESBWR o mocy ok. 1650 MW. Projekt został zatwierdzony przez NRC, ale nie zbudowano żadnego reaktora tego typu. BWRX-300, zgodnie z zapewnieniami GEH, bazuje na zatwierdzonych rozwiązaniach ESBWR, jest jeszcze bardziej uproszczony, a jednocześnie jest znacznie mniej kapitałochłonny. Firma deklarowała, że przy seryjnej budowie BWRX-ów koszt 1 kW powinien wynosić ok 2 tys. dol.
Jesienią 2019 r. polski chemiczny koncern Synthos i GEH podpisały porozumienie o współpracy przy badaniu możliwości budowy elektrowni jądrowej z reaktorami BWRX-300. W sierpniu 2020 r. spółka Synthos Green Energy została Partnerem Strategicznym GEH z zakresie rozwoju i budowy BWRX-300. Latem 2021 r. i ZE PAK ogłosiły rozpoczęcie wspólnego projektu, mającego prowadzić do zbudowania na terenie po eksploatacji węgla brunatnego 4-6 reaktorów BWRX-300.
PALIWO
W UE jedynym dużym państwem z energetyką nuklearną jest Francja i musi trzymać wojsko w Afryce skąd bierze tysiące ton uranu
Jerzy Lipka
To nie jest prawda, że tylko Francja! A Hiszpania, Niemcy (wciąż mają atom), Rumunia?
PALIWO
Nie zrozumiałeś... energetykę opartą na atomie ma tylko Francja na 75%. Hiszpania ma z atomu 20%, Niemcy 13%, Rumunia 17%
Parsifal7
A my 0 proc. U nas dobrze wychodzi tylko dyskutowanie i niekończące się analizowanie tematu. W tym jesteśmy mistrzami świata. Oficjalnie nie ma nawet wskazanej lokalizacji. Żal...
mannet
Naukowcy i inżynierowie nie zbadali jeszcze wszystkich możliwości ułożeń elektroenergetycznych. Wszystkie metody w tej domenie pochodzą z historii nauki i obserwacji zjawisk w przyrodzie oraz wyboru opisu zjawisk w naturze, w których występuje zrównoważona ilość nośników ładunku elektrycznego dodatniego i ujemnego. Przyroda w ich sumie jest elektrycznie obojętna. Dlatego nie jest znane ile elektronów swobodnych czyli takich, które nie należą do struktury atomowej lub molekularnej, można zgromadzić w zbiorniku w kształcie np. sześcianu lub kulistym "wypełnionym" próżnią w sensie technicznym? I Jak ta ilość tych elektronów wpłynęłaby na cząsteczki wody również wprowadzone do zbiornika wypełnionego elektronami. Tym samym kreując technologią i techniką naturę konfrontacji wobec siebie struktury elektrycznej materii zbiornika względem struktury molekularnej cząsteczek wody wraz z ingerencją w "materię hydroelektronową" wewnątrz zbiornika fotonami. Oczywiście ewentualne przekazanie naukowcom i inżynierom przysłowiowego 1mln na startup badania hydroelektronowe jest ideą w domenie szczególnie wysokiego ryzyka. ps. Nie należy tego czynić w garażu.
bajki malarza
czy jak zapalę zapałkę u siebie w domu, to u Ciebie zrobi się trochę ciemniej?
mannet
Tak by wykazał eksperyment. Jeżeli w rozdzielonych w czasoprzestrzeni punktach A i B (czyli u Ciebie i u mnie) byłyby czujniki intensywności ciemności oraz przesyłały sygnał danych pomiarowych do punkt C, to na monitorze w punkcie C ukaże się, że gdy Ty zapalisz u siebie zapałkę, to u mnie będzie ciemniej. Idea reaktora hydroelektronowego jest droższa w eksperymencie. Szybko rośnie potencjał elektryczny elektronów swobodnych wprowadzonych do zbiornika. Talent naukowców i inżynierów może jednak przekroczyć kapitał na start-up.
Aturi
Tak, jeśli u mnie pralka kręci się w prawo to u kogoś dzień musi się kręcić w lewo