Atom
News E24: Polska chce atomowego tandemu. USA mają współpracować z Francją
Według informacji portalu Energetyka24 rząd w Warszawie chce zaprzęgnąć do projektu jądrowego dwóch wykonawców – Amerykanów i Francuzów. Ma to zoptymalizować proces i powiązać z polskim atomem dwie zagraniczne siły. Gra idzie o wysoką stawkę – do podziału ok. 130 mld złotych.
Jak dowiedział się serwis Energetyka24, Warszawa prowadzi obecnie rozmowy w sprawie projektu jądrowego, które ukierunkowane są na stworzenie konsorcjum amerykańsko-francuskiego odpowiedzialnego za budowę polskich elektrowni jądrowych. Według strony polskiej, takie rozwiązanie pozwoli zoptymalizować projekt oraz będzie korzystne geopolitycznie.
W zamyśle Polski, głównym dostawcą technologii będzie amerykański Westinghouse. To reaktory tej firmy (AP-1000) pracować mają w elektrowniach jądrowych nad Wisłą. Z kolei francuski EDF będzie odpowiadał za dostawy komponentów służących do generacji energii elektrycznej i wsparcie inżynieryjne.
Rozwiązanie to jest dość zgrabną próbą pogodzenia szeregu interesów. Przede wszystkim, połączenie sił amerykańskich i francuskich daje teoretycznie większe szanse na sprawniejszy przebieg procesu – w dyspozycji znajdują się bowiem wtedy liczniejsze aktywa produkcyjne i szersza baza inżynieryjno-ekspercka. Po drugie, taki ruch jest geopolitycznym ukłonem zarówno w stronę kluczowego sojusznika Polski, czyli Stanów Zjednoczonych, jak i Francji, czyli regionalnego partnera w polityce europejskiej. Pozwala to zmaksymalizować korzyści strategicznej tej inwestycji.
Z drugiej jednak strony taki podział niesie też ryzyko przerzucania odpowiedzialność pomiędzy stronami za ewentualne opóźnienia w realizacji projektu.
Według informacji, jakie pozyskał serwis Energetyka24, koncepcja ta jest równocześnie wyjściem z pewnego impasu, w który wpadł projekt jądrowy, a na jaki zaczęli już zwracać uwagę polscy specjaliści zaangażowani w to przedsięwzięcie. Mieli oni wyrażać swoje niezadowolenie z tempa prac – i zyskali polityczne wsparcie, które doniosło ich skargi do kluczowych osób odpowiedzialnych w rządzie za energetykę i bezpieczeństwo. Teoretycznie odpowiedzialny za projekt Piotr Naimski. sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej podpisał w imieniu rządu porozumienie o współpracy ze stroną amerykańską. Z delegacją francuską prezentującą swoją ofertę, a goszczącą w Warszawie kilka tygodni temu, spotkał się natomiast wicepremier Jarosław Gowin, który we wtorek 10 sierpnia został zdymisjonowany. Zdaniem ekspertów, ale również polityków rządzącej Zjednoczonej Prawicy, takie porozumienie podpisane tylko ze stroną amerykańską może utrudnić Polsce negocjacje. Amerykanie czują się dużo pewniej w wyścigu o polski atom i są mniej skłonni do ustępstw.
„Powodem skarg była jakość dialogu inżynieryjnego z Amerykanami. Polscy specjaliści podkreślali korzyści płynące z zaangażowania Francuzów do projektu – w tym na aspekt mobilizacyjny. Główną korzyścią jest jednak możliwość skorzystania z zasobu francuskich inżynierów, którzy posiadają bieżące doświadczenie w kwestii realizacji wielu projektów jądrowych w różnych krajach świata. Takim atutem niestety nie mogą pochwalić się Amerykanie.” – mówi serwisowi Energetyka24 osoba zaznajomiona z przebiegiem rozmów.
Reklama
Współpraca dwóch państw przy realizacji projektu jądrowego w państwie trzecim to nic nowego – zwłaszcza dla Francji. EDF ma już doświadczenia w takich przedsięwzięciach m.in. w Wlk. Brytanii (gdzie współpracuje z chińskim inwestorem przy elektrowni Hinkley Point C) czy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (gdzie EDF przeszkolił kadrę do operowania elektrownią Barakah, którą zbudowali Koreańczycy).
Choć wariant amerykańsko-francuski jest obecnie opcją preferowaną przez Warszawę, to nie ma jeszcze pewności, czy zainteresowane strony (przede wszystkim USA) zgodzą się na taki podział ról. W ciągu ostatnich kilkunastu tygodni widać było jednak, że Francuzi znacznie zainteresowali się polskim projektem jądrowym. EDF otworzył w Warszawie swoje biuro, a francuski rząd powołał wysokiego przedstawiciela ds. współpracy jądrowej z Polską.
Czy sprytny plan Warszawy na pogodzenie dwóch konkurujących ofert się sprawdzi? Czas pokaże. Na razie projekt jądrowy zaliczy najprawdopodobniej kolejny rok opóźnienia względem harmonogramu, który został wyznaczony przez obecny rząd. Według Polskiego Programu Energetyki Jądrowej to w 2021 roku powinien być wybrany dostawca technologii. Wiele wskazuje jednak na to, że wybór będzie dokonany dopiero za kilkanaście miesięcy.
Zgodnie z PPEJ, pierwszy polski blok jądrowy ma ruszyć w 2033 roku. Docelowo nad Wisłą powstać ma 6-9 GW w atomie. Projekt kosztować ma ok. od 100 do nawet 130 mld złotych. To właśnie ta kwota ma być dzielona między wykonawców.
złośliwy
Pilne :) Jakieś trzydzieści lat temu zaczynali się zastanawiać. Po zaoraniu Żarnowca.
Meska
Chyba sobie żartujecie? Ani USA ani Francja nie są przyjazne Polsce. Jedynie Japonia jest neutralna i z nią trzeba podpisać kontrakt.
Bania
Brawo ! Tylko..szybciej..proszę !
Pentody
130 mld na początek, choć słyszałem już, zdaje się że na tym portalu, kwotę 160 mld. W trakcie realizacji ( jeżeli do takowej dojdzie ) koszty wzrosną - bądźmy odważni - tylko o jakieś 60%, do 210 mld PLN. Ciekawe o ile się pomyliłem ( jeżeli w ogóle cokolwiek powstanie ). O kosztach przechowywania wypalonego paliwa na razie się nie mówi.
reht
To również kolejna reakcja na "ukłony" USA wobec Nord Stream 2 - zamiast całego tortu - Amerykanie dostaną kawałek.
Dr House
Wykluczyć Amerykanów z polskiego atomu. Jako partner są nie przywidywalni (NS2).
Paranoid
Czy rząd RP zrobił jakieś analizy ryzyka, coś opublikował przed takimi stwierdzeniami. Ot szybko szukając "Brookfield 'at a crossroads' on whether to sell Westinghouse, 08 February 2021" Reuters: "April 23 (Reuters) - Brookfield Business Partners (BBU_u.TO) is exploring options including the sale of a minority stake in Westinghouse Electric Co that could value the U.S. nuclear power developer ... " to oznacza, że West nie ma długoterminowo stabilnego właściciela branżowego > czy to ma znaczenie?
Sssssssss
Czyli jakzwykle chciejstwo. Wątpliwe by Francuzi i USA chciało takiego konsorcjum, a jak zostanie wymuszone to dopiero będzie w nim "współpraca".
say69mat
@defence24: Według informacji portalu Energetyka24 rząd w Warszawie chce zaprzęgnąć do projektu jądrowego dwóch wykonawców – Amerykanów i Francuzów. Ma to zoptymalizować proces i powiązać z polskim atomem dwie zagraniczne siły. Gra idzie o wysoką stawkę – do podziału ok. 130 mld złotych. ... Hmmm - casus Lex Cojones - jakim to cudem Rząd Najjaśniejszej RP chce dokonać cudu??? Czyli twórczej synergii potencjału konkurentów biznesowych, francuskiej i amerykańskiej energetyki jądrowej??? Jak na razie, kwestia cudotwórstwa leży zdecydowanie poza potencjałem i możliwościami prominentnych członków kierownictwa Partii i Rządu Najjaśniejszej i Niepodległej.