Reklama

Atom

Kongresmeni alarmują: Rosatom pomaga Chinom rozbudowywać arsenał nuklearny

Autor. www.elements.envato.com

„Financial Times” informuje, że „czołowi” przedstawiciele Partii Republikańskiej wezwali Biały Dom do przeciwdziałania współpracy atomowej między Rosją a Chinami.

Reklama

„Wzywamy administrację, aby postrzegała tę współprace jako bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa USA i kolejny dowód na to, że Rosja i Chiny działają w tandemie przeciwko Stanom Zjednoczonym” - czytamy w liście podpisanym przez przewodniczących komisji sił zbrojnych, spraw zagranicznych oraz wywiadu w Izbie Reprezentantów.

Reklama

Otrzymał go Jake Sullivan, doradca Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego. Autorzy, jak wskazuje „FT”, wyrazili zaniepokojenie z powodu realizowania przez Rosatom dostaw uranu do Chin. Obawy dotyczą możliwego wykorzystania go do produkcji plutonu, a następnie w celu rozbudowy militarnego potencjału nuklearnego Państwa Środka.

Czytaj też

Jeden z sygnatariuszy listu, Michael McCaul powiedział w rozmowie z „Financial Times”, że Rosatom odgrywa kluczową rolę w udzielaniu rosyjskiemu wojsku pomocy w obchodzeniu międzynarodowych sankcji. Na to, jak podkreśla, nakłada się wsparcie firmy dla chińskiego programu nuklearnego, szczególnie w zakresie militarnym.

Reklama

„FT” wspomina także o tym, że przedstawiciele amerykańskiej armii wielokrotnie w przeszłości ostrzegali o wzroście chińskich ambicji w zakresie broni jądrowej oraz intensyfikacji działań w tym zakresie.

Reklama

Komentarze

    Reklama