Atom
Irański parlament chce budowy reaktora ciężkowodnego
Wbrew międzynarodowym sankcjom nałożonym na program nuklearny i wobec europejskiej krytyki, ustawa wzywa również do prowadzenia zakładu produkcji uranu.
Irański parlament przyjął we wtorek ustawę nakładającą na agencję atomową tego kraju obowiązek zbudowania nowego reaktora ciężkowodnego i obsługi zakładu produkującego uran wbrew międzynarodowym sankcjom nałożonym na irański program nuklearny - podały państwowe media.
Rzecznik parlamentarnej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Polityki Zagranicznej, Abolfazl Amouei, był cytowany przez różne irańskie serwisy informacyjne, mówiąc, że ustawa została oficjalnie nazwana „Akcją strategiczną w celu zniesienia sankcji”.
Powiedział, że prawo wymaga od Organizacji Energii Atomowej Iranu przeprojektowania i optymalizacji nowego 40-megawatowego reaktora ciężkowodnego w Araku w ciągu czterech miesięcy.
Odkąd prezydent USA Donald Trump wycofał się z porozumienia nuklearnego ws. Iranu zawiązanego z mocarstwami światowymi zawiązanego w 2015 roku i zaczął nakładać miażdżące sankcje gospodarcze na Teheran, Republika Islamska zemściła się, produkując coraz bardziej wzbogacone materiały rozszczepialne z naruszeniem porozumienia, pozostawiając jednocześnie miejsce na powrót do negocjacji.
Agencja nadzoru atomowego ONZ stwierdziła na początku tego miesiąca, że Iran nadal zwiększa swoje zapasy uranu daleko poza granice określone w porozumieniu i wzbogaca go do większej czystości niż dozwolona.
Rzeczniczka niemieckiego MSZ Andrea Sasse powiedziała w tym tygodniu, że Iran systematycznie łamie porozumienie. Miało to miejsce przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii w tej sprawie.
Prezydent elekt USA Joe Biden powiedział, że ma nadzieję na powrót USA do porozumienia, na mocy którego Iran zgodził się ograniczyć swoją działalność nuklearną w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji.
Biden argumentował, że wycofanie się Trumpa z umowy zasygnalizowało amerykańskim sojusznikom, że nie można ufać USA, że dotrzymają umów i chociaż porozumienie mogło nie być doskonałe, skutecznie blokowało drogę Iranu do broni jądrowej.
Minister spraw zagranicznych Iranu powiedział w zeszłym tygodniu, że Teheran jest skłonny do powrotu do umowy, jeśli Biden zniesie sankcje nałożone na Iran po wejściu do Białego Domu.