Atom
Iran: elektrownia jądrowa w Buszerze wznowiła pracę
Jedyna w Iranie elektrownia atomowa, w Buszerze na południu kraju, została ponownie uruchomiona – poinformowała dyrekcja zakładu w poniedziałek, dwa tygodnie po jego zamknięciu z powodu awarii.
"Usterka techniczna (w elektrowni) została usunięta" i od niedzieli wznowiono w Buszerze produkcję energii elektrycznej – przekazał agencji ISNA zastępca irańskiej Organizacji Energii Atomowej Mahmud Dżafari.
Buszer (Buszahr) to port nad Zatoką Perską, położony bliżej stolic kilku monarchii arabskich niż Teheranu i dlatego elektrownia zbudowana w rejonie narażonym na częste trzęsienia ziemi niepokoi te państwa - zwraca uwagę AFP.
20 czerwca irańska Organizacja Energii Atomowej ogłosiła tymczasowe zamknięcie elektrowni i jej odłączenie od krajowej sieci energetycznej, powołując się na "awarię techniczną", ale nie precyzując charakteru problemu. Dwa dni później organizacja zgłosiła "problem techniczny", "zaobserwowany w generatorze" jednostki, obiecując rozwiązać go "tak szybko, jak to możliwe".
W kwietniu w regionie wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,8, w wyniku którego pięć osób zostało rannych - podały oficjalne irańskie media. "Wszystkie urządzenia, sprzęt i budynki elektrowni jądrowej w Buszerze są w doskonałym stanie, a jej działalność nie została przerwana" przez trzęsienie ziemi - poinformował wydział public relations elektrowni w oświadczeniu.
Elektrownia w Buszerze, z reaktorem o mocy 1000 MW, została zbudowana przez Rosję i po latach opóźnień oficjalnie oddana do użytku we wrześniu 2013 roku.
Islamska Republika Iranu, która jest ważnym producentem ropy i gazu na świecie, chce w dłuższej perspektywie zbudować 20 elektrowni atomowych, aby zdywersyfikować swoje zasoby energetyczne i uniezależnić się od paliw kopalnych.