• Partner główny
    Logo Orlen

Atom

Indie planują budowę 9 reaktorów jądrowych do 2024 roku

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Indie deklarują ambitne plany budowy dziewięciu reaktorów jądrowych do 2024 roku, oznajmił na konferencji Jitendra Singh, minister ds. nauki i technologii.

Dodał także, że w ubiegłym roku w trakcie pandemii Covid-19 została podjęta decyzja o budowie dodatkowych 12 reaktorów, których łączna moc ma wynieść 9000 MW. 

Takie deklaracje ze strony rządu padały już w 2019 roku, lecz tym razem zostały one sprecyzowane. Do tej pory, z uwagi na znaczenie strategiczne, elektrownie jądrowe powstawały w centralnej bądź południowej części Indii. Tym razem nowy projekt nuklearny ma powstać na północy kraju, 150 km od Delhi.

W trakcie konferencji minister został spytany, czy rząd zdecyduje o wycofaniu się z atomu ze względów bezpieczeństwa. „Nie tylko zwiększyliśmy liczbę reaktorów, ale także próbujemy stworzyć kontynentalny projekt wytwarzania energii”. - odpowiedział. Według zapowiedzi rządu, energia jądrowa wkrótce stanie się jednym z najważniejszych źródeł zasilania w kraju.

Reklama
Reklama

Indie mają nadzieję, że przyspieszenie programu nuklearnego pomoże spełnić zobowiązania klimatyczne porozumienia paryskiego. Zakładają one m.in. zmniejszenie emisyjności krajowej gospodarki do 2030 roku o jedną trzecią w stosunku do poziomu z roku 2005. 

Obecnie w Indiach działają 23 reaktory o łącznej mocy 6,8 gigawatów, co stanowi około 2% całkowitej mocy w kraju. Produkcja oparta na węglu odpowiada za ok. 53% zapotrzebowania na energię elektryczną, chociaż jego udział każdego roku spada na korzyść bezemisyjnych źródeł energii oraz OZE.

Komentarze