Reklama

Atom

IAEA oceni białoruską infrastrukturę atomową

Do 2017 roku Międzynarodowa Agencja Energi Atomowej (IAEA) ma ocenić stan białoruskiej infrastruktury jądrowej pod kątem możliwości jej uruchomienia i rozpoczęcia prac.

W 2017 roku na Białorusi pojawi się delegacja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Jej uczestnicy dokonają oceny infrastruktury zainstalowanej w elektrowni. Wcześniej, w lecie 2016, odbędzie się posiedzenie wspólnej białorusko-rosyjskiej grupy roboczej.

Wiceminister Energii Białorusi Michaił Mikadjuk poinformował o efektach posiedzenia IAEA, które odbyło się w lutym tego roku w Wiedniu. Jedną ze spraw, która była poruszana były białoruskie działania idące w kierunku budowy elektrowni atomowej. IAEA zauważyła, że Białoruś poczyniła znaczne postępy w rozwoju krajowej infrastruktury jądrowej. Ponadto Agencja pozytywnie oceniła plany dotyczące wdrożenie planu rosyjsko-białoruskiej współpracy na rzecz jej usprawnienia. Zakres czasowy planu obejmuje 2016 i 2017 rok.

Obradujący potwierdzili potrzebę dalszej współpracy w celu tworzenia na Białorusi systemu reagowania na zagrożenia nuklearne.

Białorusko-rosyjska grupa robocza ds. infrastruktury jądrowej została założona w 2013 roku, zgodnie z decyzją kierownictwa Ministerstwa Energii Białorusi.

Zobacz także: Rosja wybuduje irański atom. "Kontrakty za 40 mld $"

Zobacz także: Terroryści szpiegowali szefa programu nuklearnego

Reklama

Komentarze

    Reklama