Reklama

Atom

Foratom: unijny plan odbudowy musi uwzględnić energię atomową

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Komisja Europejska w planie odbudowy po kryzysie wywołanym koronawirusem nie uwzględniła energii atomowej. Spotkało się to z protestem Foratomu, europejskiego stowarzyszenia zrzeszającego branżę.

Foratom podkreśla, że energia atomowa jest czysta, dyspozycyjna i "europejska".

Stowarzyszenie zaleca, aby do planu odbudowy dodano źródło energii, które zapewnia bezpieczeństwo dostaw. Ponadto zwraca uwagę na miejsca pracy, które powstałyby w wyniku inwestycji w atom.   

"Komisja ponownie zignorowała największe w Europie niskoemisyjne i dyspozycyjne źródło energii. Energia jądrowa jest niskoemisyjną technologią europejską, która zapewnia bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i tworzy miejsca pracy w UE" – powiedział dyrektor Foratomu, Yves Desbazeille.

W ocenie Foratomu plan odnowy Unii musi zwracać uwagę na europejskie technologie, które tworzą miejsca pracy i wzrost w UE. "Energia jądrowa ma znaczący łańcuch dostaw umiejscowiony w Europie. W rezultacie utrzymuje obecnie około miliona miejsc pracy w UE i generuje około 450 miliardów EUR (494 miliardów USD) do PKB, co jest czterokrotnie wyższą wartością w przeliczeniu na jednostkę energii niż w przypadku innych źródeł niskoemisyjnych" – czytamy w oświadczeniu Foratomu.

Według Foratomu sam wodór i energia odnawialna nie wystarczą, żeby dojść do neutralności klimatycznej. "Wodór może rzeczywiście stanowić doskonałe rozwiązanie dla sektorów trudnych do obniżenia emisyjności, pod warunkiem, że spełnia trzy warunki: bezpieczeństwo dostaw, opłacalną produkcję i bardzo mały ślad węglowy. Produkcja wodoru na bazie elektrolizy, która wykorzystuje energię elektryczną dostarczaną zarówno ze źródeł odnawialnych, jak i jądrowych doskonale spełnia te warunki"- twierdzi stowarzyszenie.

dcz/world-nuclear-news.com

Reklama

Komentarze

    Reklama