Reklama

Atom

Eksperci ONZ: Awaria w Fukushimie bez wpływu na zdrowie miejscowej ludności

Fot. Gill Tudor / IAEA / Flickr
Fot. Gill Tudor / IAEA / Flickr

Awaria w Fukushimie nie spowodowała poważnych szkód dla zdrowia miejscowej ludności - uważają eksperci ONZ, cytowani przez „The Guardian”.

Gillian Hirth, przewodnicząca Komitetu Naukowego ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego (UNSCEAR) oświadczyła, że „nie udokumentowano wśród mieszkańców Fukushimy żadnych negatywnych skutków zdrowotnych, które można by przypisać bezpośrednio narażeniu na promieniowanie”.

Reklama
Reklama

Eksperci UNSCEAR podkreślają, że najnowsze badania potwierdzają tezy raportu z 2013 roku.

Awaria w elektrowni jądrowej, do której doszło w wyniku trzęsienia ziemi oraz tsunami, zmusiła do ewakuacji ok. 160 tys. osób. Od tego momentu mija dziś dziesięć lat, a wielu z nich nadal nie powróciło do swoich domów.

Pojawiające się co jakiś czas doniesienia dot. wyższej zachorowalności na niektóre choroby naukowcy tłumaczą „ultraczułymi procedurami przesiewowymi”.

„Z powodu wielu czynników dawki promienionwania po Fukushimie były ok. 100 razy niższe niż po Czarnobylu” - mówi Gerry Thomas, dyrektor Chernobyl Tissue Bank i pracownik Imperial College London.

Z ustaleniami naukowców nie zgadza się Greenpeace Japan, którego działacze twierdzą, że japoński rząd próbował oszukać swoich obywateli prezentując fałszywe dane dot. „Skuteczności programu odkażania oraz ignorując zagrożenia radiologiczne”.

Komentarze