Duński polityk ostro o hipokryzji mediów ws. Trumpa, Bidena i Nord Stream 2

30 lipca 2021, 12:12
4000543372_e1a9cab55f_k
Fot. Johannes Jansson / Baltic Development Forum / Flickr

Były minister spraw zagranicznych Danii, Uffe Ellemann-Jensen, uważa, że Zachód powinien dołożyć wszelkich starań, aby przekształcić Nord Stream 2 w pyrrusowe zwycięstwo Rosji.

„Pozornie wygląda na to, że Biden kłania się prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Do tego stopnia, że gdyby coś podobnego zrobił jego poprzednik Donald Trump, to (…) można by powiedzieć: oto kolejny dowód na to, że Trump jest w kieszeni Putina” - napisał polityk, który kierował duńskim ministerstwem spraw zagranicznych w latach 1982-1993.

Reklama
Reklama 

Jego zdaniem należy podjąć działania, dzięki którym zmniejszone zostanie uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu. Z tego powodu, jego zdaniem, konieczne jest przyspieszenie budowy gazociągu Baltic Pipe z Norwegii do Polski.

Uffe Ellemann-Jensen uważa, że projekty dywersyfikacyjne są bardzo istotne, ponieważ Europa musi być gotowa do tego, aby w razie potrzeby „zakręcić kurek” z rosyjskim gazem - w razie, gdyby z powodu kolejnych agresywnych poczynań Moskwy potrzebną okazała się dodatkowa presja.

Były minister wspomniał w tym kontekście także o zabezpieczeniu w postaci zwiększenia importu LNG do Europy. Ważną kwestią, choć nadal otwartą, pozostaje również wspólna polityka zakupowa na rynku gazu.

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
tr
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:33

Obywatelstwa Izraela chyba nie posiada, ale zawsze może skorzystać z prawa do powrotu, funkcjonuje coś takiego w Izraelu

Komentator
niedziela, 1 sierpnia 2021, 09:03

Pyrrusowe zwycięstwo odniosła właśnie UE. Opóźniła budowę NS2 o niecałe dwa lata, dzięki czemu cena gazu skoczyła w górę z niecałych dwustu dolarów za tysiąc m3 do pięciuset. Teraz ten mądrala chce odnieść kolejne zwycięstwo i nie kupować gazu za pięćset dolarów za tysiąc m3 tylko za... No właśnie, za ile? Azja płaci tysiąc dolarów za tysiąc m3, aby przekierować ten gaz do Europy trzeba zapłacić więcej niż Azja. Ile, by Japonia Chiny czy Korea powiedziały że to dla nich za drogo? I na koniec bełkot o BP. Ten gazociąg nie zwiększy podaży gazu na unijnym rynku nawet o jeden m3. Czy przekładając w lodówce pęto kiełbasy z jednej półki na drugą zwiększył ktoś kiedykolwiek swoje bezpieczeństwo żywnościowe?

gonić pastuchów
niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:20

Ale "prawdziwi Polacy" z kręgów wymagających specjalnej troski łykają takie teksty jak młode pelikany ryby.

chris
niedziela, 1 sierpnia 2021, 18:38

Trudno się nie zgodzić. Finansowo stracimy ale moralnie zwyciężymy.

Niuniu
niedziela, 1 sierpnia 2021, 02:47

Ten Pan ostatnią ważną funkcję polityczną pełnił 28 lat temu. Z polityki ostatecznie odszedł po przegraniu wyborów parlamentarnych w 1998r - 23 lata temu. Od czasu odejścia z polityki Ellemann-Jensen został felietonistą duńskiego dziennika Berlingske Tidende i współpracownikiem Project Syndicate. Od wielu lat to już emeryt. Ma 80 lat - to piekny wiek ale raczej do zajmowania się wnukami a nie opiniowania NS2. Naprawdę trudno znaleźć bardziej wiarygodne autorytety?

Buczacza
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 16:41

To ma prawo do swojego zdania. Czy nie?

Nie zauwazyl
sobota, 31 lipca 2021, 07:32

Dziadku! Zasoby norweskie sie koncza.

Tweets Energetyka24