Reklama

Atom

DGP: Polsko-amerykańska umowa w sprawie atomu już w poniedziałek

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W poniedziałek 19 października podczas szczytu Trójmorza w Tallinie ma dojść do podpisania polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej o współpracy w rozwoju energetyki jądrowej - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Według DGP umowę podpisać mają minister Piotr Naimski oraz sekretarz energii USA Dan Brouillette. Dokument ma zawierać m. in. zapis o przygotowaniu raportu, który stanowić ma dla polskiego rządu podstawę do decyzji o ostatecznym wyborze partnera do realizacji programu atomowego (według przyjętych przez Radę Ministrów dokumentów ma to nastąpić w 2021 roku).

W międzyczasie odbędą się konsultacje dotyczące wyboru konkretnej technologii oraz metody finansowania.

Na początku października USA parafowały umowę międzyrządową w sprawie rozwoju technologii jądrowych z Rumunią. Dotyczy ona współpracy przy konserwacji i rozbudowie elektrowni jądrowej Cernavodă.

Umowa zakłada wykorzystanie ekspertów i technologii z USA przy budowie reaktorów nr 3 oraz 4, a także konserwację reaktora nr 1.

Z kolei jak podał portal Romania Insider, rumuński rząd ma odbyć spotkanie z prezeską Exim Bank Kimberley Reed celem zawarcia porozumień w zakresie finansowania inwestycji w elektrowni Cernavodă. Exim Bank (a właściwie: Export-Import Bank of the United States) to instytucja należąca do rządu federalnego USA, która zajmuje się oferowaniem kredytów na rynku międzynarodowym.

Koszt konserwacji i budowy tej jednostki szacowany jest na ok. 8 miliardów dolarów.

Komentarze