Analizy i komentarze
Matysiak pyta o atom. Interpelacja wpłynęła do Ministerstwa Przemysłu
Paulina Matysiak złożyła interpelację poselską skierowaną do minister przemysłu, Marzeny Czarneckiej, dotyczącą Programu polskiej energetyki jądrowej. Posłanka z Kutna pyta m.in. o stan realizacji programu oraz dalsze plany rozwoju tego strategicznego sektora, w tym także o budowę elektrowni jądrowej w Koninie zapowiedzianą przez rząd Zjednoczonej Prawicy. W rozmowie z portalem Energetyka24 Matysiak podkreśla, że jej zdaniem zawieszanie inwestycji jądrowych na obecnym etapie jest sprzeczne z polską racją stanu.
Pod koniec sierpnia Paulina Matysiak złożyła interpelację poselską skierowaną do minister przemysłu w sprawie Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). W dokumencie posłanka zadała 17 szczegółowych pytań, w tym o harmonogram aktualizacji kluczowych dokumentów, takich jak Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. (PEP2040)i PPEJ oraz czy w opracowywanych dokumentach przedstawione zostaną scenariusze uwzględniające budowę małych modułowych reaktorów jądrowych, tzw. SMR-ów.
Do wystosowania przedmiotowej interpelacji skłoniła mnie troska o polski sektor energetyczny, który zarówno w mojej ocenie, jak i wielu ekspertów znajduje się nad przepaścią
pisze Matysiak w swojej interpelacji
Szczególne zainteresowanie posłanki budzi projekt budowy drugiej elektrowni jądrowej w Koninie-Pątnowie, która miałaby powstać w oparciu o koreańską technologię APR1400 oferowaną przez firmę KHNP. W interpelacji Matysiak pyta, czy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy miały miejsce oficjalne rozmowy z rządem Korei Południowej na temat tej inwestycji oraz czy spór prawny pomiędzy KHNP a amerykańskim Westinghouse może wpłynąć na opóźnienia w realizacji projektu.
W kontekście tych obaw posłanka odnosi się do wypowiedzi posła Tomasza Nowaka z Koalicji Obywatelskiej, który zaznaczył, że PGE musi podjąć decyzję, czy zainwestować 50 milionów złotych w studium wykonalności, mimo trwającego postępowania prawnego dotyczącego praw do technologii reaktorów. Matysiak chce wyjaśnić, czy wspomniana przez posła Nowaka kwota to rzeczywisty koszt studium, czy też jedynie połowa z przewidywanych wydatków, które akcjonariusze będą dzielić po równo, czy też jest to całkowity koszt studium do podziału między obu akcjonariuszy.
„Należy zauważyć, że przy potencjalnie całkowitym zarzuceniu w przyszłości realizacji budowy elektrowni jądrowej z KHNP, to wykonane już studium wykonalności dla danej lokalizacji może być w przeważającej większości bez problemu wykorzystane pod inną technologię, szczególnie że wszystkie technologie jądrowe oferowane Polsce (przez Westinghouse, KHNP, EDF) oparte są na reaktorach typu PWR. Czy rząd rozważa zatem taką ewentualność, jak zmiana dostarczyciela technologii do planowanej elektrowni jądrowej w Koninie-Pątnowie (mowa tutaj np. o amerykańskim Westinghouse czy francuskim EDF)?” – pyta Paulina Matysiak. „A zatem jakie są faktyczne powody niepodpisania dotąd wynegocjowanej od marca umowy na studium wykonalności (feasibility study) z koreańską spółką KHNP dla lokalizacji w Koninie-Pątnowie?” – dodaje.
W rozmowie z serwisem Energetyka24 posłanka tłumaczy, że Polska stoi w obliczu poważnych wyzwań gospodarczych, a ciągłe uzależnienie od węgla skutkuje najwyższymi cenami energii w Europie i zmniejsza konkurencyjność polskiej gospodarki. Jak uważa, jedynym sposobem na poprawę sytuacji jest rozwój energetyki jądrowej, która mogłaby zapewnić tanie, stabilne i ekologiczne źródło energii.
Matysiak krytycznie ocenia obecny stan polskiego programu jądrowego, wskazując na opóźnienia, które zagrażają jego realizacji. Wskazuje, że chaos w zarządzaniu i rozproszenie kompetencji pomiędzy różne ministerstwa prowadzi do opóźnień w realizacji kluczowych projektów i sugeruje, że Ministerstwo Przemysłu przyjęło na siebie zbyt wiele zadań na zbyt wczesnym etapie rozwoju organizacyjnego. Jej zdaniem odpowiedzialność za rozwój energetyki jądrowej powinna zostać skoncentrowana w jednym resorcie, co uprościłoby proces zarządzania i przyspieszyłoby realizację kluczowych projektów.
W kontekście lokalizacji przyszłych elektrowni jądrowych Matysiak zwraca uwagę na szerokie poparcie lokalnych społeczności dla budowy elektrowni w Koninie-Pątnowie. Podkreśla, że rozwój ten jest kluczowy dla regionu, zwłaszcza w obliczu wygaszania elektrowni węglowych i potencjalnych problemów gospodarczych. Apeluje o aktywną politykę przemysłową wspierającą rodzime firmy w sektorze jądrowym, co zwiększyłoby udział polskiego przemysłu w projektach i przyczyniłoby się do wzrostu innowacyjności oraz stabilności gospodarki. Wskazuje, że doświadczenia innych krajów, takich jak Francja i Korea Południowa, pokazują, że rozwój sektora jądrowego może przynieść korzyści gospodarcze, w tym wzrost PKB i zatrudnienia.
Paulina Matysiak nie otrzymała jeszcze odpowiedzi na swoje pytania do minister przemysłu.