Reklama

Analizy i komentarze

Dlaczego Niemcy wyłączają elektrownie jądrowe? Historia walki Berlina z atomem [KOMENTARZ]

Fot.  Fot. https://www.flickr.com/photos/isafmedia
Fot. Fot. https://www.flickr.com/photos/isafmedia

Decyzja Berlina o wygaszeniu ostatnich trzech elektrowni jądrowych jest szalenie kontrowersyjna - ale to jednocześnie ukoronowanie znacznie szerszego procesu walki Niemiec z atomem w Europie.

Reklama

Wszystko wskazuje na to, że decyzja o wygaszeniu trzech ostatnich niemieckich elektrowni jądrowych wynika z niechęci przyznania się do błędu przez rząd w Berlinie.

Reklama

O ile do 2022 roku niechęć Niemiec do atomu można było tłumaczyć sceptycznym nastawieniem tamtejszego społeczeństwa oraz planami biznesu dotyczącymi handlu surowcami z Rosją, o tyle obecnie czynniki te nie odgrywają już istotnej roli. Niemcy chcą atomu - świadczą o tym wyniki sondaży przeprowadzanych w ciągu ostatniego roku. Z kolei działające nad Łabą przedsiębiorstwa sparzyły się na relacjach z Rosjanami, a zniszczenie gazociągów Nord Stream uniemożliwia powrót do energetycznego business as usual z Moskwą.

Rząd Olafa Scholza zamyka atom, bo wie, że rezygnacja z tego planu mogłaby zrodzić pytania o sens wcześniejszych wyłączeń elektrowni jądrowych. Co więcej, rezygnacji z tej technologii domagają się także Zieloni, którzy wchodzą w skład koalicji rządzącej.

Reklama

Szczegóły w poniższym podcaście:

YouTube cover video
Reklama
Reklama

Komentarze