Reklama

Atom

Amerykańskie paliwo jądrowe już na Zaporożu. "Rosjanie zaniepokojeni"

Ukraińskie przedsiębiorstwo Energoatom dostarczy do elektrowni atomowej Zaporoże pierwszą partię paliwa jądrowego zapewnionego przez amerykańsko-japońską firmę Westinghouse. 

„W ramach programu dywersyfikacji paliwa jądrowego ukraińskiej energetyki jądrowej Energoatom uzyskał pierwszą partię paliwa od koncernu Westinghouse” – czytamy w komunikacie ukraińskiego przedsiębiorcy. 

Paliwo atomowe zostało wyprodukowane w zakładach potentata znajdujących się na terytorium Szwecji. Rosjanie reagują zaniepokojeniem na zakup przez Ukrainę paliwa jądrowego z USA i ostrzegają, że może się to zakończyć "Drugim Czarnobylem". Pisaliśmy o tym tutaj: Amerykańsko-rosyjska wojna o ukraiński atom

Według danych za rok 2013 energia atomowa jest trzecim pod względem wielkości źródłem energii pierwotnej na Ukrainie (18,9%). O znaczeniu energetyki jądrowej nad Dnieprem świadczy również fakt, że siłownie jądrowe produkowały w ostatnich latach niemal połowę całości energii elektrycznej wytwarzanej w kraju (45,2%), a według danych resortu energetyki w roku bieżącym wskaźnik ten wzrośnie do 55%.

Na Ukrainie funkcjonują cztery elektrownie jądrowe: w Zaporożu (ZEA), Równym (REA), Chmielnickim (ChEA) oraz Jużnoukraińsku w obwodzie mikołajowskim (PUEA). W wymienionych elektrowniach pracuje łącznie 15 reaktorów o łącznej mocy 13880 MWT.

Zobacz także: IAEA oceni białoruską infrastrukturę atomową

Zobacz także: Iran i Węgry wspólnie zaprojektują reaktor atomowy

Reklama

Komentarze

    Reklama