ZE PAK i MS II wystąpiły do UOKiK o zgodę na atomową spółkę

28 września 2021, 10:36
patow ZE PAK
Fot. Flickr

ZE PAK i MS Innovation Impulse (MS II) złożyły do UOKiK wniosek o zgodę na koncentrację, polegającą na utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy prowadzącego działalność w obszarze energetyki jądrowej - wynika z BIP Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wspólna działalność, o którą wnioskują ZE PAK i MS II ma polegać w szczególności na budowie instalacji służących produkcji energii elektrycznej - doprecyzowano w Biuletynie Informacji Publicznej UOKiK.

Jak przypomniał Urząd, ZE PAK jest grupą energetyczną w Polsce składającą się z pionowo zintegrowanych podmiotów działających w obszarze wydobycia węgla brunatnego, wytwarzania energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł, wytwarzania ciepła oraz obrotu energią. ZE PAK należy do grupy Elektrim, kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.

Z kolei MS II jest spółką holdingową, która prowadzi działalność inwestycyjną i należy do grupy podmiotów kontrolowanych przez Michała Sołowowa.

Pod koniec sierpnia ZE PAK podpisał z MS II umowę o współpracy, na podstawie której strony utworzą spółkę celową (SPV), której działalność w szczególności ma polegać na budowie źródeł wytwórczych opartych o technologię SMR (Small Modular Reactor). Reaktory miałyby powstać w Pątnowie, na terenach, gdzie ZE PAK wytwarza energię elektryczną z węgla brunatnego.

reklama
reklama

Zgodnie z deklaracjami stron, ZE PAK i MS Innovation Impulse zamierzają finansować działalności spółki celowej w częściach równych, odpowiadających udziałowi w kapitale zakładowym. Będą również wspólnie eksploatowały jednostki SMR.

Jesienią 2019 r. kontrolowany przez Sołowowa chemiczny koncern Synthos i amerykańsko-japońska firma GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) podpisały porozumienie o współpracy przy badaniu możliwości budowy elektrowni jądrowej z reaktorami BWRX-300. W sierpniu 2020 r. spółka Synthos Green Energy została Partnerem Strategicznym GEH z zakresie rozwoju i budowy BWRX-300. 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Parsifal7
wtorek, 28 września 2021, 19:49

I dobrze. Im szybciej powstaną bloki jądrowe tym lepiej. I to bez względu na to czy jako pierwszy wystartuje energetyka jądrowa ta mała czy ta duża, systemową. Musimy przełamać te niemoc i jakieś takie fatum ciazace nad tym tematem. Niestety ale przedłuża się proces tworzenia dużej energetyki systemowej ale odwrotu od tego tematu nie ma. Trzymam kciuki w każdym razie.

ddd
czwartek, 30 września 2021, 16:43

nic to nam nie da bo prąd nie potanieje :D

Tweets Energetyka24