Trump o Nord Stream 2: Berlin może wywiesić białą flagę

26 lipca 2021, 14:50
30618435416_41131449f0_k
Fot. Gage Skidmore / Flickr

Podczas wiecu w Phoenix Donald Trump przypomniał kanclerz Angeli Merkel, że ostrzegał ją przed zagrożeniem płynącym ze strony Nord Strem 2.

Trump podkreślał, że Angela Merkel wspierając realizację kontrowersyjnego projektu „zrobiła to dla Niemiec”. Jego zdaniem jest to jednak duży błąd ze strony RFN i Berlin może „wywiesić białą flagę”, bo 60-70% surowców energetycznych otrzymywał będzie z Rosji.

Reklama
Reklama

Były prezydent przypomniał również kwestię, która wielokrotnie wracała podczas pełnienia przez niego urzędu. Chodzi o sytuację, w której USA ponoszą koszty ochrony m.in. Niemiec przed Moskwą, a tymczasem RFN zamierza „płacić Rosji miliardy dolarów za surowce”.

Miliarder zwrócił również uwagę, że za jego czasów wprowadzono szereg ograniczeń, które poważnie utrudniły budowę Nord Stream 2. Niestety Joe Biden, który do wyborów szedł m.in. oskarżając Trumpa o prorosyjskość, postanowił dać projektowi zielone światło. Stało się tak pomimo faktu, że zarówno władze USA, jak i Ukrainy, Polski, Węgier, Mołdawii, Rumunii, Czech, Słowacji, Łotwy, Litwy czy Estonii, uważają Nord Stream 2 za zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy .

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami rurociąg, który połączy Rosję z Niemcami, jest obecnie gotowy w 99%. Jeśli wierzyć planom, a jest coraz mniej powodów, aby tego nie robić, budowa zakończy się oficjalnie jeszcze w sierpniu br. Później magistralę czekają testy oraz proces certyfikacji.

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
rob ercik
wtorek, 27 lipca 2021, 10:57

Tik tak, wśród wymienionych krajów same europejskie potegi ... a może poprawniej: USA i przystawki właśnie do ROZGRYWANIA Europy... ponieważ silna Europa jest zagrożeniem dla dominacji USA...

Grzegorz
poniedziałek, 26 lipca 2021, 23:20

Szkoda ze Trump przegrał wybory prezydenckie. Ale jak mia to uczynić skoro wszystkie media w USA przez 4 lata były przecie niemu łącznie z fb, Twitter, YouTube i Google. To było do przewidzenia że wygra ich pupil Biden.

bob
wtorek, 27 lipca 2021, 13:32

Ale Fox to chyba neutralny był czy także przeciw?

KNP
wtorek, 27 lipca 2021, 10:32

Tak samo jest u nas.

DDR
poniedziałek, 26 lipca 2021, 17:27

Bo w Niemczech rządzą ludzie którym jest bliżej dziś do Moskwy i Pekinu niż do NATO i Waszyngtonu Gdyby nie USA po llWS cała Europa Zachodnia byłaby czerwona i to bez jednego wystrzału

qwert
wtorek, 27 lipca 2021, 20:10

Bo w Niemczech rządzą ludzie którym jest bliżej do Niemiec, niż do USA czy NATO. Po prostu pilnują swojego interesu

Tweets Energetyka24