"FT": Ukraina gotowa sądzić się z Gazpromem ws. blokady dostaw gazu

14 czerwca 2021, 16:51
26885741196_218454a5ee_k
Fot. Adam Jones / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Ukraina jest gotowa, by podjąć kroki prawne wobec rosyjskiego Gazpromu w sprawie blokady tranzytu gazu z Azji Środkowej - pisze w poniedziałek "Financial Times", powołując się na szefa państwowego koncernu paliwowego Ukrainy - Naftohazu - Jurija Witrenkę.

Rosyjski koncern Gazprom, który kontroluje przepływ gazu przez swoje rurociągi ze Środkowej Azji na Ukrainę, blokuje ten tranzyt od 15 lat - podkreśla "Financial Times". Szef Naftohazu Jurij Witrenko powiedział "FT", że jeśli Gazprom nie odblokuje przepływu, ukraiński koncern zwróci się do międzynarodowego arbitrażu.

"To będzie przełom, ponieważ, jak wszyscy zdajemy sobie sprawę, jest duży potencjał jeśli chodzi o transport gazu z Azji Środkowej przez Ukrainę do Europy" - podkreślił. Jak dodał, mowa tu o "dziesiątkach miliardów metrów sześciennych" gazu. Ocenił też, że surowiec z tego regionu mógłby wypełnić cały system transportu gazu na Ukrainie. 

Naftohaz przygotowuje formalne wnioski, by otrzymać zgodę na transport gazu z Azji przez rury Gazpromu, a według Witrenki proces ten może trwać miesiącami - pisze "FT".

"Jeżeli (Gazprom) powie nie, to następnym krokiem będzie skarga (do Komisji Europejskiej) i arbitraż" - dodał, zaznaczając przy tym, że ten proces może ciągnąć się latami. Gazprom odmówił komentarza w tej sprawie - podaje "FT". (PAP)

Reklama
Reklama
Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Krakowiaczek.ci.ja
wtorek, 15 czerwca 2021, 02:35

Czego te rezuny nie wymysla. Ale jak sie jest egzystencjonalnie przyparty do muru to sie zaczyna bredzic. Na II Majdanie naopowiadali ludziom bzdur ze zachod ich bedzie finansowal a ani USA ani EU zlamanego centa na Ukraine nie da. Ukrainie zagraza taka sama ruina jak w Kosowie

Tweets Energetyka24