Arabia Saudyjska chce wytwarzać 50% energii z OZE do 2030 r.

7 kwietnia 2021, 16:57
salman flickr
Fot. Flickr

Arabia Saudyjska będzie wytwarzać 50% swojej energii ze źródeł odnawialnych do 2030 roku i posadzi 10 miliardów drzew w nadchodzących dziesięcioleciach - ogłosił jej książę Mohammed bin Salman.

W komentarzach opublikowanych przez rządową Saudi Press Agency Bin Salman powiedział, że kryzys klimatyczny zwiększył pustynnienie, burze piaskowe i zanieczyszczenie powietrza w Królestwie, niszcząc gospodarkę Arabii Saudyjskiej i zdrowie jej obywateli.

Saudi Green Initiative, botak nazywa się program, ma na celu przekształcenie jednego z największych na świecie producentów ropy naftowej w „światowego lidera w tworzeniu bardziej ekologicznego świata”. Jest to część wysiłków zmierzających do dywersyfikacji gospodarki i uniezależnienia się od ropy naftowej.

Saudyjska Agencja Prasowa stwierdziła, że książę koronny uznaje udział Królestwa w odpowiedzialności za postęp w walce z kryzysem klimatycznym.

„Odrzucamy fałszywy wybór między ochroną gospodarki a ochroną środowiska. Działania klimatyczne zwiększą konkurencyjność, pobudzą innowacje i stworzą miliony wysokiej jakości miejsc pracy - powiedział.

Oświadczenie zostało przyjęte z zadowoleniem przez sojuszników Arabii Saudyjskiej z Zatoki Perskiej, premiera Pakistanu Imrana Khana, szefową ONZ ds. Zmian klimatycznych Patricię Espinosa oraz Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej

Obecnie Arabia Saudyjska wytwarza energię wyłącznie z ropy i gazu. Ma również największe zasoby ropy naftowej na świecie, a państwowy koncern zajmujący się jej wydobyciem i obrotem, Saudi Aramco, jeszcze niedawno zajmował miejsce najwięcej wartej firmy na świecie.

Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24