ABW zatrzymała osobę podejrzaną o szpiegostwo w Ministerstwie Energii

26 marca 2018, 11:07
ABW
Fot. ABW
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Jak podaje TVP Info Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała osobę podejrzewaną o działalność szpiegowską na rzecz Rosji. Zatrzymany miał interesować się działaniami prowadzonymi przez Ministerstwo Energii.

TVP Info podało, że ABW zatrzymała osobę podejrzewaną o działalność szpiegowską na rzecz Rosji. Według stacji Marek W. miał interesować się działaniami Ministerstwa Energii kontaktując się z oficerami rosyjskiego wywiadu pracującymi pod przykryciem dyplomatycznym w Warszawie.

Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej przy Ministrze Koordynatorze Służb Specjalnych Stanisław Żaryn w rozmowie z PAP poinformował, że z materiałów ABW wynika, że Marek W. przekazywał funkcjonariuszom rosyjskich służb specjalnych informacje dotyczące planowanych działań polskiego rządu wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.

Żaryn podkreślił, że zatrzymany z racji wypełniania swoich obowiązków zawodowych miał informacje o kluczowych działaniach dotyczących „dywersyfikacji dostaw energetycznych dla Polski, oraz informacje o kluczowych dla polskiej infrastruktury projektach”. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Akcja ABW została skoordynowana ze służbami innych państw UE. Podejrzany został aresztowany na trzy miesiące.

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Bezpieczna energia
poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 23:40

Po co \"Do Rzeczy\" pisze, że profilował ludzi od bezpieczeństwa w energetyce? Tam nie ma kogo profilować oprócz byłych policjantów łasych na wycieczki zagraniczne.

Tweets Energetyka24