• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Amerykańskie zapasy ropy największe od 80 lat. „Możliwe 20 $ za baryłkę”

  • Fot. US. Marine Corps /Cpl. Aaron Henson

Jak informuje EIA (Energy Information Administration): amerykańskie zapasy ropy naftowej są już największe od 80 lat i wynoszą 466,7 mln baryłek (wzrost o 8,2 mln baryłek). Agencja Bloomberg spekuluje, że kwestia ta może spowodować w najbliższych miesiącach spadek cen surowca do poziomu 20 $ za baryłkę. 

To dramatyczna informacja dla Rosji, której budżet oparto o prognozę cenową 50 $ za baryłkę. Warto w tym kontekście przypomnieć, że już przy poziomie cenowym 40 $ za baryłkę Moskwa opróżniłaby swój Fundusz Rezerwowy (na którym lokowała od lat zyski ze sprzedaży węglowodorów) do końca 2015 r. W przypadku potwierdzenia się prognoz Bloomberga sytuacja byłaby o wiele poważniejsza i mogłaby wymusić na władzach sięgnięcie do rezerw dewizowych lub poszukiwanie innych form pozyskania kapitału (kredyty, emisja obligacji). W ostateczności rosyjski rząd musiałby wdrożyć program cięć, już obecny w oświacie, służbie zdrowia i kulturze, który mógłby dotknąć sfery obronnej, bezpieczeństwa wewnętrznego bądź socjalnej.

Za globalne spadki cen ropy odpowiada nie tylko przepełnienie magazynów, które w dalszej perspektywie pobudzi eksport i wywoła nadpodaż w kontekście globalnym. Winne temu są także czołowe państwa OPEC takie jak Arabia Saudyjska i Kuwejt, które zwiększają produkcję walcząc o wpływy rynkowe. 

Komentarze