Reklama

Ropa

Amerykańskie naloty: dżihadyści utracili połowę dochodów z ropy

  • Ilustracja: Breakthrough Starshot
    Ilustracja: Breakthrough Starshot

Departament Stanu USA poinformował, że zintensyfikowano bombardowania celów związanych z infrastrukturą naftową Państwa Islamskiego. Objęły one również konwoje przewożące surowiec. Według szacunków Pentagonu tylko w ostatnim miesiącu naloty doprowadziły do zmniejszenia przychodów Państwa Islamskiego ze sprzedaży ropy o 43 %.

Według Specjalnego Pełnomocnika ds. Energii, Amosa Hohshteyna, w ciągu ostatnich kilku tygodni specyfika bombardowań uległa zmianie, ponieważ siły Daisz wyposażyły się w przenośne instalacje umożliwiające wydobycie ropy.  Ataki są obecnie bardziej intensywne i dosięgają „kluczowych, strategicznych obiektów na terytorium ISIS”.

Przypomnijmy, że według agencji Associated Press, powołującej się na źródła wywiadowcze, ISIS zarabia miesięcznie ok. 50 milionów dolarów na sprzedaży ropy naftowej, pochodzącej ze złóż ulokowanych w Iraku oraz Syrii. Nielegalny obrót „czarnym złotem” stanowi jedno z najważniejszych źródeł finansowania operacji wojskowych realizowanych przez terrorystów z Daisz. 

Zobacz także: ISIS bez ropy pozostanie żywotną organizacją (wideo)

 

Reklama

Komentarze

    Reklama