Amerykanie przechwycili transport nielegalnej irańskiej ropy

3 lutego 2021, 14:03
statek tanker ropa pixabay
Fot. Pexels

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych przekazał, że członkowie załogi transportu ładunków próbowali ukryć pochodzenie ropy, przeładowując ją z jednego statku na drugi.

Departament Sprawiedliwości USA zwrócił się we wtorek do amerykańskiego sądu okręgowego o zezwolenie na zajęcie ropy transportowanej przez tankowiec pływający pod banderą Liberii Achilleas, ponieważ ropa, według DS, pochodzi z Iranu i podlega sankcjom na mocy amerykańskich przepisów antyterrorystycznych - przekazał Bloomberg.

"Uczestnicy transportu  próbowali ukryć pochodzenie ropy przeładowując ją z jednego statku na drugi, fałszując dokumenty i podejmując inne działania, a także podając fałszywe dokumenty transportowe, aby wprowadzić właścicieli Achilleas w błąd" - oświadczenie ministerstwa.

Bloomberg informował wcześniej, że grecka firma Capital Ship Management Corp., która jest właścicielem tankowca, powiadomiła władze USA o możliwym irańskim pochodzeniu ropy, którą początkowo mylili z surowcami produkowanymi w Iraku.

Reklama

Reklama

Waszyngton, jak podała agencja, nawet w czasie administracji prezydenta Donalda Trumpa żądał przybycia tankowca do Stanów Zjednoczonych w celu rozwiązania kwestii jego ładunku, rzekomo w rzeczywistości należącego do irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), który jest objęty sankcjami USA. Obecnie według agencji statek z dwoma milionami baryłek ropy na pokładzie znajduje się w pobliżu jednego z krajów Ameryki Łacińskiej, niedaleko amerykańskiego wybrzeża.

"Biuro Prokuratora Okręgowego Dystryktu Kolumbii będzie nadal współpracować z naszymi partnerami z organów ścigania w celu przechwycenia dostaw nielegalnej ropy z IRGC" - zacytowała agencja p.o. prokuratora okręgowego DC, Michaela Sherwina, rozpatrując wniosek Departamentu Sprawiedliwości.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Juras
środa, 2 czerwca 2021, 00:33

Terroryzm państwowy. Zakazać przelotu amerykańskim samolotom nad Europą.

Szofer
czwartek, 4 lutego 2021, 07:24

Nielegalne są działania amerykańskich piratow

Niuniu
środa, 3 lutego 2021, 22:35

Ta ropa nielegalna jest w USA. W Iranie jest legalna. Sankcje USA nie mają charakteru uniwersalnego. Jedne kraje je uznają bojąc się USa lub z czystej sympatii a inne nie uznają tych sankcji. Jeśli ropa w tankowcu jeszcze nie została sprzedana i nadal jest własnością Iranu lub jakiejś irańskiej firmy to w wypadku zajęcia statku należy się spodziewać w najbliższym czasie zajęcia jakiegoś innego tankowca z kraju respektującego amerykańskie sankcję lub wręcz wiozącego ropę do USA. Tym razem przez Iran. Warto przypomnieć, że nawet w uE uważa się sankcję USA za nielegalne (poza Polską oczywiście).

Kret
piątek, 5 lutego 2021, 04:03

Jak ci Polska nie odpowiada to sie wyprowadz

Grzegorz z Będzina
czwartek, 4 lutego 2021, 10:17

Na jakiej ogólnie obowiązującej podstawie prawnej (np. prawo międzynarodowe, uchwały ONZ, itp.) USA zajmują czyjeś mienie (innego państwa), czy też ktoś (agenci Izraela) zabija irańskiego naukowca. Ktoś może mieć broń jądrową, a ktoś nie może. Jak powstało państwo Panama?

Tweets Energetyka24