Reklama

,,ConverDyn jest zainteresowany współpracą z ukraińskimi firmami przede wszystkim w obszarze szeroko rozumianego przetwarzania uranu na potrzeby energetyki jądrowej. Podczas spotkania strony dyskutowały m.in. o potencjalnych możliwościach włączenia Ukrainy do procesu produkcyjnego” – czytamy w specjalnym oświadczeniu Jadernoje Toplivo.

W chwili obecnej ponad 95% paliwa dla ukraińskich elektrowni atomowych pochodzi z Rosji, która posiada pozycję monopolisty w tym zakresie. Aby odwrócić te niebezpieczne proporcje Kijów rozpoczął wdrażanie programu opierającego się na dwóch filarach – pierwszy dotyczy dywersyfikacji źródeł dostaw wzbogaconego uranu, drugi zaś jest związany z dążeniami do rozwinięcia produkcji na własnym terytorium.

Energoatom – przedsiębiorstwo państwowe będące operatorem wszystkich działających elektrowni jądrowych na Ukrainie – na wiosnę 2015 roku podpisał umowę dotyczącą zakupu rzeczonego pierwiastka od francuskiej firmy energetycznej Areva. Nieznaczne ilości dostarcza również amerykański Westinghouse.

Rosyjska Duma wyraziła zaniepokojenie tymi działaniami. Według jej przedstawiciela, Władimira Gutenewa, ukraińskie reaktory jądrowe są projektami radzieckimi, co oznacza, że zostały przystosowane do wykorzystywania wyłącznie rosyjskiego paliwa. Twierdzi on, że w związku z tym próby użycia amerykańskich produktów mogą spowodować awarię i zwiększyć prawdopodobieństwo katastrofy.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama