Reklama

Portal o energetyce

Amerykanie chcą naruszyć monopol Gazpromu na Bałkanach

Amerykańska firma Chaniere Energy planuje rozpoczęcie dostaw skroplonego gazu ziemnego do Europy Południowo–Wschodniej. Według źródeł, na które powołuje się Reuters, obsługiwać je będzie pływający terminal regazyfikacyjny, zacumowany u wybrzeży Chorwacji. Obecnie energetycznym monopolistą w tej części kontynentu jest rosyjski Gazprom.

Informatorzy cytowani przez Reutersa zwracają uwagę, że podstawowym problemem państw regionu jest brak odpowiedniej infrastruktury transportowej. Ich zdaniem ten problem można rozwiązać w ciągu dwóch, trzech najbliższych lat, a dodatkowo obecność pływającego terminalu prawdopodobnie pomogłaby w odblokowaniu funduszy unijnych ukierunkowanych na rozbudowę wewnątrzkrajowych oraz transgranicznych sieci przesyłowych.

Chorwackie władze od pewnego czasu planują budowę terminalu LNG na wyspie Krk. Miałby on stanowić ostatni element korytarza Północ–Południe, a więc inwestycji niezwykle istotnej dla polskiego gazoportu w Świnoujściu. Adria LNG został uznany przez KE za strategiczny projekt dla bezpieczeństwa energetycznego Unii, ponieważ przyczyni się do ograniczenia wpływów Gazpromu w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Jego budowa zakończy się około 2019 r. Tymczasem, dzięki zaangażowaniu Amerykanów i wykorzystaniu pływającego terminalu regazyfikacyjnego, Chaniere Energy mogłaby rozpocząć dostawy ,,błękitnego paliwa” znacznie wcześniej. Plusem takiego rozwiązania jest również jego mobilność.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama