Reklama

Portal o energetyce

Alarm bombowy na litewskim terminalu LNG

  • Fot. U.S. Army
    Fot. U.S. Army

Jak informuje Delfi.lt doszło do ewakuacji litewskiego terminala LNG w Kłajpedzie w związku z telefonem ostrzegającym przed podłożonym ładunkiem wybuchowym.

Litewskie Centrum Alarmowe otrzymało dziś telefon od niezidentyfikowanej kobiety, według której pod pływającym terminalem LNG w Kłajpedzie (FSRU) podłożono ładunek wybuchowy. Służby ratunkowe natychmiast ewakuowały personel wspomnianej jednostki. W południowej części portu w Kłajpedzie ograniczono ruch okrętów. Służby specjalne sprawdzają doniesienie.

FSRU rozpoczęło działalnośc operacyjną 1 stycznia br.

W pierwszym roku działalności dzierżawionego terminala Litwa będzie mogła sprowadzać za jego pomocą około 1 mld m3 gazu, w przyszłości do 3 mld m3 (a więc całe roczne zapotrzebowanie kraju). Na chwilę obecną stronie litewskiej udało się zakontraktować u norweskiego Statoilu dostawy na poziomie 540 mln m3 rocznie w latach 2015-20. Cena tego błękitnego paliwa ma wahać się pomiędzy 336 $ a 373 $ i jest powiązana ze wskaźnikiem NBP tj. indeksem brytyjskiej giełdy gazu. Planuje się także kupno gazu na rynkach spotowych.

Wilno liczy na to, że operacyjne FSRU zwiększy presję cenową na Gazprom, który pozostaje dla Litwy kluczowym dostawcą błękitnego paliwa (oferując 1000 m3 surowca za 370 $). W tym roku dobiega końca umowa długoterminowa z rosyjskim potentatem.

Pływający terminal będzie także w niedalekiej przyszłości zabezpieczać kraj nad Niemnem przed ewentualnym szantażem gazowym. W tym celu musi zostać przebudowany rurociąg Kłajpeda-Kiemėnai pozwalający na efektywne połączenie Litwy z łotewskim magazynem gazu w Inčiukalnis. Obecnie strona litewska dysponuje bowiem jedynie 170000 m3 przestrzeni magazynowej, co przekłada się na zabezpieczenie około 3 tygodniowego krajowego zużycia gazu.

Aktualizacja, 28 stycznia, 13.34

Litewska policja poinformowała, że nurkowie nie znaleźli żadnych materiałów wybuchowych. Kobieta, która wykonała telefon do Centrum Alarmowego została natomiast zidentyfikowana i zatrzymana.

Tym samym alarm bombowy może wynikać z działań niezrównoważonej osoby. Piszę może, bowiem nie można wykluczyć także scenariusza, wedle którego służby specjalne wrogiego Litwie kraju testowały systemy zabezpieczeń FSRU.

Reklama

Komentarze

    Reklama