Reklama

Górnictwo

Agencja Rezerw Materiałowych ratuje PGG? ,,Powtórka manewru z 2015 r."

Według ustaleń Rzeczpospolitej, 15 milionów zysku, jakie wypracowała w październiku Polska Grupa Górnicza to efekt sprzedaży węgla Agencji Rezerw Materiałowych. Jest to powtórka podobnego manewru, który został zastosowany w roku 2015 dla uratowania Kompanii Węglowej. Wtedy, notująca ogromne straty państwowa spółka dostała dotację w wysokości 380 milionów zł.

Jak pisze Rzeczpospolita, ARM już latem zakupiła węgiel od PGG, kiedy ta miała problemy ze sprzedażą. Teraz jednak, spółki wydobywcze nie powinny mieć trudności ze znalezieniem zbytu, ze względu na trwający sezon grzewczy. Dlatego też transakcja między dwoma państwowymi podmiotami wywołuje zdziwienie.

 

Dziennik ustalił,że agencja zapłaciła za surowiec około 223 mln zł, czyli po 161 zł za tonę, co znacznie przewyższa rynkowe ceny węgla energetycznego. Rzecznik spółki, zapytany o te wartości, zasłaniał się tajemnicą przedsiębiorstwa.

 

Według zapowiedzi wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego, strata PGG w 2016 roku ma wynieść ok. 400 milionów złotych. Choć biznesplan spółki zakładał kwotę o 30 milionów mniejszą, to i tak jest perspektywa ta jest wariantem optymistycznym- prognozy snute w mediach jeszcze we wrześniu mówiły o miliardzie złotych możliwej straty.

 

Zobacz także: Tobiszowski: sprawy w górnictwie idą w dobrą stronę

Reklama

Komentarze

    Reklama