Górnictwo
Morawiecki: w Europie od węgla najszybciej odchodzi Polska
Nasz kraj najszybciej w Europie odchodzi od węgla - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że trzeba tak modernizować energetykę, by nie „zabić” rodzimego przemysłu. Jak mówił, przez ostatnie 15 lat Polska zmniejszyła swoją zależność od węgla o 15 proc., z kolei Niemcy o 8 proc.
"My od tego węgla odchodzimy w tempie najszybszym w Europie. Porównując np. do Niemiec, przez ostatnie 15 lat zmniejszyliśmy naszą zależność od węgla o 15 proc., a Niemcy o 8 proc." - mówił wicepremier, minister rozwoju i finansów podczas środowej konferencji podsumowującej dwulecie rządów gabinetu premier Beaty Szydło.
Dodał, że siedem z dziesięciu najbardziej trujących, emitujących najwięcej CO2, instalacji wykorzystujących węgiel znajduje się w Niemczech. "Jakoś nikt nie mówi, że Niemcy są najbardziej brudnym węglowym krajem" - zauważył.
Morawiecki wskazał, że Polska energetyka, ze względu na swoją przeszłość, przechodzi transformację, coraz więcej instalowanych jest odnawialnych źródeł energii.
"My też chcemy od tego odchodzić (od węgla - PAP), ale stopniowo, powoli. Mamy gigantyczne obciążenie w miksie energetycznym z przeszłości. Rok do roku będzie przybywać OZE. Myślę, że minister Krzysztof Tchórzewski (minister energii - PAP) będzie miał dobre informacje do zakomunikowania w tej sprawie" - zapowiedział.
Wicepremier porównał transformację polskiej energetyki, do stąpania po Orlej Perci. Gdzie po jednej stronie są restrykcyjne unijne wymogi redukcji dwutlenku węgla, a po drugiej - spadek konkurencyjności rodzimej gospodarki.
Zobacz także: Kroplewski dla Energetyka24: metan z pokładów węgla to bezpieczniejsze górnictwo
jw/PAP