Atom
Polska siłownia jądrowa za polskie pieniądze, ale nie z budżetu państwowego
Józef Sobolewski, Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w ME, podczas polsko-japońskiego seminarium w warszawskim hotelu Mariott stwierdził, że rząd przeanalizował modele finansowania budowy elektrowni atomowej. Mają się one opierać o kapitał krajowy i nie będą korzystać z budżetu państwa.
„W dalszym ciągu obowiązuje polityka energetyczna przyjęta za poprzedniej ekipy rządzącej. Nowych rozwiązań należy spodziewać się do końca br.” - stwierdził Sobolewski.
„Nasz program jądrowy został zaakceptowany w 2014 r. przez Radę Ministrów. Problemem są opóźnienia. Zbyt długo trwały np. konsultacje z Austrią” - dodał urzędnik Ministerstwa Energii.
„Największym ryzykiem dla budowy elektrowni atomowej nie są kwestie pieniężne, ale rząd. To są inwestycje długotrwałe” - uzupełnił swoją wypowiedź Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej.
„Ponad rok analizowaliśmy różne modele finansowe dla budowy elektrowni atomowej. Mamy pewne rozwiązania, ale ostateczna decyzja zostanie podjęta na poziomie Rady Ministrów. Te rozwiązania będą się opierać o kapitał krajowy i nie będą korzystać z budżetu” - stwierdził Sobolewski.
„Analizujemy także strukturę właścicielską elektrowni atomowej i składniki kosztów energii elektrycznej” - dodał urzędnik.
„Jesteśmy w stanie rozpocząć program jądrowy w oparciu o polski kapitał ludzki” - uzupełnił swoją wypowiedź Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej.
„Według badań, które zleciliśmy jako ministerstwo 61% Polaków popiera budowę elektrowni atomowej” - dodał Sobolewski.
Zobacz także: Iran bojkotuje atomowy szczyt MAEA
Zobacz także: Wiceminister energii: aktualizacja programu polskiej energetyki jądrowej do końca roku