Reklama

Elektroenergetyka

Energa zmodernizowała stuletnią elektrownię wodną

Fot. Energa
Fot. Energa

Ponad 100-letnia Elektrownia Wodna w Pierzchałach na Warmii, należąca do Grupy Energa, została gruntownie zmodernizowana. Kompleksowo zmodyfikowano część hydrotechniczną i energetyczną elektrowni zachowując unikatowe walory architektoniczne obiektu. Zamontowane nowoczesne elementy elektroenergetyczne pozwalają na dalszą efektywną eksploatację tego cennego obiektu wytwarzającego energię elektryczną ze źródła odnawialnego (OZE). 

Energa Wytwarzanie, spółka należąca do Grupy Energa, zakończyła kompleksowe prace remontowe w kolejnej elektrowni wodnej. Zmodernizowany został obiekt hydrotechniczny w Pierzchałach, na rzece Pasłęka, niedaleko Braniewa. Ze względu na dbałość o zabytkową architekturę 100-letniej elektrowni, unowocześnienie części elektroenergetycznej i prace remontowe infrastruktury przeprowadzono z zachowaniem bezcennych walorów obiektu, w tym unikatowej hali maszyn.

- Dbamy o nasze aktywa wytwórcze. Inwestujemy w nowe bloki energetyczne, lecz te stare elektrownie wodne, które eksploatujemy na Pomorzu i Warmii są także dla nas bardzo ważne – mówi Prezes Energa SA, Daniel Obajtek. - To są obiekty unikatowe pod względem architektonicznym i stanowią ważne, odnawialne źródło wytwarzania energii - z daru natury. Elektrownie te wymagają jednakże nakładów finansowych na modernizację, aby były przez koleje lata sprawne. Na te cele mamy środki własne oraz pozyskujemy dofinansowanie - na unowocześnienie i wymianę infrastruktury energetycznej na bardziej efektywną i niezawodną. 

Energa w tym roku odnotowała wzrost wyników operacyjnych w Segmencie Wytwarzania (wzrost produkcji w pierwszym półroczu o 14 proc.). Nasza Grupa rozwija się zgodnie z przyjętą strategią we wszystkich segmentach. Mimo trudnego otoczenia zewnętrznego mamy wyraźnie lepsze wyniki niż rok temu. Bezpieczeństwo energetyczne i szansę na zwiększenie przychodów widzimy w nowych źródłach konwencjonalnych oraz w lepszym bilansowaniu produkcji OZE. Każdy element naszego potencjału wytwórczego jest istotny, więc modernizacja małych elektrowni wodnych także przyczynia się do osiągania przez Energę wyjątkowej na tle innych grup energetycznych struktury wytwarzania energii - z 38-procentowym udziałem odnawialnych źródeł (OZE).

Nowoczesność w unikatowym obiekcie 

Z uwagi na bardzo duży zakres prac kompleksowa modernizacja części elektroenergetycznej, automatyki oraz elementów hydrotechnicznych była rozłożona na kilka etapów. Prace rozpoczęto w 2014 r. Najpierw przeniesiono nastawnię i pomieszczenia dyżurne do nowego pomieszczenia, zainstalowano nowoczesne regulatory obrotów turbin oraz regulatory napięcia, wraz z układami automatycznej synchronizacji.

W 2016 r. przystąpiono do najważniejszego etapu modernizacji części energetycznej – do przebudowy układów pierwotnych wyprowadzenia mocy. Zakres prac obejmował zainstalowanie trzech niezależnych, suchych transformatorów blokowych w miejsce wysłużonego transformatora - wspólnego dla wszystkich hydrozespołów. Nowe transformatory zainstalowano w budynku elektrowni, jednocześnie usunięto dotychczasowe stanowisko olejowego transformatora blokowego z terenu Energa Operator Odział Olsztyn. W miejsce starej rozdzielni 10,5 kV zamontowano nowoczesną 7-polową rozdzielnię 15 kV typu D-24 z wyłącznikami próżniowymi. Wymienione zostały wszystkie kable w obwodzie pierwotnym i wtórnym, zainstalowano nowe cyfrowe zabezpieczenia podstawowej i rezerwowej linii wyprowadzenia mocy.

W ramach modernizacji wykonano nowy układ pomiarowy z transmisją danych, umożliwiający rozliczenie ilości energii elektrycznej wyprodukowanej w OZE. Uruchomiony został nowy system telemechaniki, elektrownię podłączono do systemu sterowania Regionalnej Dyspozycji Mocy (RDM) Elbląg. Modernizacja swym zakresem objęła także jedno z pól w Punkcie Zasilania (PZ) Pierzchały, do którego elektrownia jest przyłączona.

W końcowej fazie prac zmodernizowano część hydrotechniczną - kanały wylotowe i przyczółki po stronie dolnej wody elektrowni oraz oczyszczono płytę wypadową elektrowni.

Energia z siły natury

Elektrownia wodna Pierzchały położona jest w gminie Płoskinia, w województwie warmińsko-mazurskim. Elektrownia usytuowana jest na rzece Pasłęka, w rezerwacie objętym programem NATURA 2000. Obiekt hydrologiczny został wybudowany na lewym zboczu doliny rzeki w latach 1913 – 1916. Celem powstania elektrowni było zasilenie w energię elektryczną elbląskiej stoczni oraz prawdopodobnie stworzenie w niej laboratorium do badania turbin wodnych. Elektrownia w czasie działań wojennych nie uległa zniszczeniu i jesienią 1945 r. zasiliła w energię elektryczną miasto Elbląg i odbudowującą się elektrownię elbląską.

W elektrowni są zainstalowane trzy hydrozespoły z podwójnymi turbinami Francisa (tzw. bliźniacze) o przepływie wody wynoszącym 11 m3/s każdy. Turbiny sprzężone są bez przekładniowo z generatorami synchronicznymi o łącznej mocy 2,64 MW. Spad elektrowni w aktualnych warunkach piętrzenia wynosi 14 m. Woda od jazu piętrzącego do turbin doprowadzana jest kanałem derywacyjnym o długości 1270 m. Elektrownia pracuje w systemie przepływowym. Wielkość produkcji energii elektrycznej zależna jest od aktualnych warunków hydrologicznych występujących na stopniu.

Po całościowej modernizacji elektrowni wodnej w Niedalinie, remoncie głównych urządzeń w Brąswałdzie i Gałąźni Małej, finalizowaniu prac w malowniczym obiekcie zbiornikowym w Krzyni (woj. pomorskie) i zakończonej kompleksowej modernizacji hydroelektrowni w Pierzchałach Energa Wytwarzanie rozpoczyna modernizacją kolejnej elektrowni - w Borowie na terenie Gminy Kalisz Pomorski. Zostanie tam będzie zamontowany nowy hydrozespół o mocy ok. 0,7 MW. Głównym celem zadania jest zwiększenie produkcji rocznej EW Borowo o 760 MWh.

(Energa/jk)

Zobacz także: Wmurowano akt erekcyjny pod budowę nowego bloku w EC Żerań

Zobacz także: Sejm: będą dalsze prace nad Ustawą o rynku mocy

Reklama
Reklama

Komentarze