Ropa
Sytuacja w Iraku wpływa na ceny ropy
Ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zyskuje 2 centy do 58,17 USD za baryłkę. Jednym z czynników wpływających na wzmacnianie się cen „czarnego złota” jest sytuacja w Iraku - przesył surowca z tego kraju do tureckiego portu Ceyhan zmniejszył się w ostatnim czasie o ponad 350 tysięcy baryłek dziennie.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,03 USD, po zniżce o 1 centa.
Armia iracka oraz towarzyszące jej Oddziały Mobilizacji Ludowej (PMF) zajęły w tym tygodniu większość tzw. terytoriów spornych. Tereny te formalnie nie należą do Regionu Kurdystanu, ale znaczna część tamtejszej populacji to Kurdowie. Niektóre z nich znalazły się pod kontrolą Peszmergi w 2003 r., natomiast większość została opanowana przez kurdyjskie oddziały w trakcie wojny z Państwem Islamskim po 2014 r.
Siły irackie wkroczyły m.in. do Chanakin w prowincji Dijala, a także jazydzkiego miasta Sindżar, w którym w 2014 r. doszło do masakry, dokonanej przez terrorystów z Państwa Islamskiego na tej grupie religijnej.
Jednak w środę premier Iraku Hajdar Dżawad al-Abadi zapowiedział wycofywanie oddziałów wojskowych z prowincji Kirkuk na północy kraju. Mają tam pozostać jedynie siły antyterrorystyczne i policja federalna.
Decyzja premiera Abadiego ma służyć uspokojeniu sytuacji w Kirkuku, zapobiec naruszeniom praw człowieka oraz umożliwić powrót wszystkim mieszkańcom, którzy uciekli w poniedziałek po wybuchu walk między siłami irackimi i kurdyjskimi. Z powodu prowadzonych walk o ponad połowę spadł eksport ropy z tego regionu Iraku.
Przepływ ropy z Iraku do tureckiego portu Ceyhan spadł do 240.000 baryłek dziennie, podczas gdy normalnie wynosi 600.000 baryłek dziennie.
Tymczasem zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 5,73 mln baryłek, czyli 1,2 proc., do 456,48 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE). Ankietowani przez Bloomberga analitycy oczekiwali spadku zapasów o 3,25 mln baryłek.
Mocno zmniejszyła się też produkcja ropy w USA - o rekordowe 1,07 mln baryłek dziennie. To z powodu "działalności" huraganu Nate.
"Ograniczenie eksportu ropy z północnego Iraku i spadek zapasów surowca w USA obecnie wpływają na utrzymanie wysokich cen ropy" - mówi Kim Kwangrae, analityk rynku surowców w Samsung Futures.
"Można się jednak spodziewać powrotu produkcji ropy w Iraku do normy, bo surowiec ten jest ważny zarówno dla strony irackiej, jak i Kurdów" - dodaje.
Podczas poprzedniej sesji surowiec w USA zdrożał o 16 centów do 52,04 USD/b, najwyżej od 27 IX.
(PAP Biznes/jk)
Zobacz także: Litwa zaskarży decyzję Komisji Europejskiej ws. sporu z Orlenem
Zobacz także: Przychody Orlenu ze sprzedaży wyższe o prawie 14 miliardów złotych