Reklama

Gaz

Fortum zamierza przejąć udziały w Uniper

Fot. Fortum
Fot. Fortum

Fortum zamierza zostać istotnym akcjonariuszem w firmie Uniper – chce ogłosić publiczną ofertę przejęcia pod warunkiem porozumienia z E.ON ws. jego 46.65% udziałów w Uniper.

Fortum potwierdza, że prowadzi zaawansowane rozmowy z firmą E.ON dotyczące posiadanych przez nią 46,65% udziałów w międzynarodowej firmie energetycznej Uniper z siedzibą w Niemczech. W związku z tymi rozmowami pewne kwestie są aktualnie wyjaśniane z władzami przez spółkę E.ON. Każda umowa pomiędzy stronami będzie podlegać wymaganym zgodom organów wewnętrznych obu stron. Nie ma pewności czy rozmowy doprowadzą do zawarcia porozumienia.

Zobacz także: Uniper: Nord Stream 2 to sprawa Europejczyków, nie Amerykanów

Jeżeli Fortum dojdzie do porozumienia z E.ON, złoży dobrowolną Publiczną Ofertę Przejęcia („Ofertę”) skierowaną do wszystkich akcjonariuszy Uniper zgodnie z niemiecką Ustawą o Przejęciach i Nabywaniu Papierów Wartościowych. E.ON mógłby wystawić posiadany przez siebie pakiet akcji Uniper na sprzedaż w ramach Oferty już na początku roku 2018.

Aktualnie rozważa się, że na mocy Oferty Fortum akcjonariusze Uniper, w tym E.ON, otrzymaliby w sumie 22 Euro w gotówce za akcję. Oferta nie podlegałaby jakiemukolwiek minimalnemu progowi akceptacji. Każda Oferta wymagałaby zwyczajowych zgód ze strony organów regulacyjnych.

Całkowita kwota 22 Euro za akcję, którą mieliby otrzymać akcjonariusze Uniper na mocy Oferty odpowiada całkowitej wartości kapitału własnego wynoszącej w przybliżeniu 3,76 mld Euro za udział E.ON w firmie Uniper (46,65%) i 8,05 mld Euro za 100% akcji Uniper znajdujących się w obrocie.

Jeżeli Oferta dojdzie do skutku w kształcie aktualnie rozważanym, akcjonariusze Uniper mieliby możliwość sprzedaży swoich akcji na korzystnych warunkach. Wycena na tym poziomie oznaczałaby premię w wysokości 36% w stosunku do ceny z końca maja, czyli z okresu poprzedzającego intensywne spekulacje na rynku dotyczące potencjalnej transakcji oraz premię w wysokości 120% w stosunku do początkowej wartości handlowej akcji po wydzieleniu w wysokości 10 Euro.

Zobacz także: Zachodnie spółki przekazały środki na budowę Nord Stream 2

kn/Fortum

 

Reklama

Komentarze

    Reklama