Reklama

Gaz

Siemens: "odpady" z gazu energią dla elektrowni. "Szansa dla Polski"

Podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy przedstawiciele świata polityki i biznesu dyskutowali o sprawach kluczowych dla gospodarki Polski. Spora część rozmów dotyczyła energetyki. Jednym z poruszanych tematów były kwestie związane z miksem energetycznym i wykorzystaniem nowych technologii przy produkcji energii. Portalowi Energetyka24 opowiedział o tym Grzegorz Należyty, członek zarządu Siemens Polska. Według niego, istotną szansą dla polskiego miksu jest wykorzystanie geotermii, biomasy oraz zagospodarowanie odpadów z produkcji ropy i gazu.

Biorąc pod uwagę naturalne uwarunkowania, które mamy w kraju, czyli geotermię i w przyszłości wykorzystanie geotermii do dostarczania ciepła mieszkańcom większych lub mniejszych aglomeracji, to jest jedna z szans, które widzimy. Drugą szansą, która może mieć jeszcze nawet bardziej istotny impact na społeczeństwo to jest Polska północno-wschodnia i potencjał produkcyjny, jeśli chodzi o podstawę biogazu albo biomasy.

Grzegorz Należyty, członek zarządu Siemens Polska

Model biznesowy, który został tam zrealizowany był oparty o lokalny gaz. To zaazotowany gaz, który nie nadaje się do produkcji przemysłowej. Do tej pory był odpadem. Natomiast PGE, wykorzystując naszą technologię, postanowiła ten odpad w kopalni ropy zamienić na paliwo do elektrowni, która w tej chwili produkuje ciepło dla mieszkańców Gorzowa i produkuje energię elektryczną do systemu, paliwo w stu procentach lokalne, nieuzależniające nas od importu tego paliwa zza granicy.

Grzegorz Należyty, członek zarządu Siemens Polska

 

Reklama

Komentarze

    Reklama