Reklama

Gaz

650 km nowych gazociągów w woj. wielkopolskim do 2022 roku

Fot. psgaz.pl
Fot. psgaz.pl

Polska Spółka Gazownictwa podpisała w czwartek 19 listów intencyjnych z samorządami ws. współpracy przy realizacji gazyfikacji województwa. W rezultacie porozumienia w Wielkopolsce powstanie 650 km gazociągów do 2022 roku

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) planuje w ciągu sześciu lat realizację w regionie 15 dużych inwestycji o wartości przekraczającej 200 mln zł. Na przebudowę systemu gazownictwa w Polsce PSG chce wydać ponad 11 miliardów złotych.

 

„Proces inwestycyjny na terenie województwa wielkopolskiego będzie realizowany bardzo dynamicznie. Region się rozwija, ale nie da się prowadzić procesów produkcyjnych bez dostępu do paliwa gazowego. Ono potęguje wzrost gospodarczy i wyrównuje różnice cywilizacyjne” – powiedział Adam Węgrzyn.

Zobacz także: PSG podpisało listy intencyjne ws. gazyfikacji gmin woj. zachodniopomorskiego

 

Spółka prowadzi rozmowy z samorządami lokalnymi, by pokryć nową infrastrukturą gazowniczą jak największą ilość tzw. „białych plam” na mapie województwa, bądź zwiększyć dostęp do paliwa gazowego na terenach już częściowo zgazyfikowanych.

 

W czwartek PSG podpisała w Poznaniu listy intencyjne w sprawie rozwoju sieci gazowniczej z przedstawicielami 19 samorządów. Jak wyjaśnił Węgrzyn, są to „wstępne deklaracje samorządów otwartości na realizację procesów inwestycyjnych na terenie gmin”. W sumie w całej Polsce takich listów podpisano dotąd ok. 300.

 

Węgrzyn podkreślił, że nowe możliwości podłączania odbiorców do infrastruktury gazowej dało uruchomienie gazoportu w Świnoujściu. Tam, gdzie dotąd nie było szans na budowę i rozwój tradycyjnej, sieciowej infrastruktury gazowej, powstanie infrastruktura wykorzystująca gaz LNG.

 

„Gazyfikacja sieciowa jest kosztowna, w przypadku wielu potencjalnych inwestycji analizy techniczno-ekonomiczne nie dawały nam dotąd pozytywnych wyników. Sytuacja zmieniła się po uruchomieniu gazoportu, dzięki któremu dostęp do skroplonego gazu ziemnego jest praktycznie nieograniczony” - powiedział.

 

Jak dodał, daje to możliwość tzw. wyspowej gazyfikacji gmin przy wykorzystaniu stacji regazyfikacji skroplonego gazu LNG, do których paliwo jest dostarczane transportem kołowym.

 

Na terenie Wielkopolski, w ramach struktury PSG transportem paliw gazowych bezpośrednio do odbiorców końcowych oraz sieci innych operatorów lokalnych zajmuje się Oddział Zakład Gazowniczy w Poznaniu, któremu podlega 18 Gazowni.

 

Oddział Zakład Gazowniczy w Poznaniu zarządza niemal 330 kilometrami sieci gazowniczej wysokiego i podwyższonego ciśnienia, ponad 14 tys. km sieci średniego i niskiego ciśnienia, a także 33 stacjami wysokiego ciśnienia i ponad 1,2 tys. drugiego stopnia.

 

Polska Spółka Gazownictwa jest największym w kraju dystrybutorem gazu, zarządza blisko 179 tys. km sieci dystrybucyjnej i dostarcza gaz do niemal 7 mln odbiorców indywidualnych i zbiorowych. Zatrudnia 10,7 tys. osób.

 

Spółka przesyła prawie 11 mld m sześc. gazu rocznie. Do 2022 roku wartość ta ma wzrosnąć do ponad 12 mld m sześc.

 

Zobacz także: PSG promuje rozwój sieci gazowej w gminach

Reklama
Reklama

Komentarze