Reklama

Elektroenergetyka

Fortum: Budowa sieci ciepłowniczej Bytom-Zabrze idzie zgodnie z planem

Fot. Fortum
Fot. Fortum

Fortum poinformowało, że prace przy budowie nowej magistrali ciepłowniczej, która połączy bytomską sieć ciepłowniczą z powstającą w Zabrzu nowoczesną elektrociepłownią są zaawansowane w ponad 30 procentach. Projekt o łącznej wartości około 60 milionów złotych to obecnie największa inwestycja sieciowa Fortum w Polsce. Zgodnie z harmonogramem ma się zakończyć pod koniec 2018 roku wraz z oddaniem nowej elektrociepłowni. 

Jak dotychczas w ramach projektu Fortum zamontowało 4,5 z planowanych 10 kilometrów rur. Aby ograniczyć ingerencję w otoczenie i środowisko naturalne, sieć łącząca Zabrze i Bytom jest prowadzona pod ziemią, a część prac jest wykonywana innowacyjną metodą tak zwanego mikrotunellingu, która pozwala na bezwykopowe układanie rur. Jak dotychczas tę technologię wykorzystano przy budowie tuneli pod torami kolejowymi. W kolejnych etapach prac sieć zostanie poprowadzona między innymi pod rzeką Bytomką, torami tramwajowymi, a także drogą krajową nr 88. Najdłuższy planowany przewiert będzie miał długość prawie 200 metrów.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że prace postępują w szybkim tempie oraz przy zachowaniu najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa. W tym momencie w realizację projektu jest zaangażowane około 100 osób. Budowa nowego odcinka magistrali ciepłowniczej jest niezbędna, aby ekologiczne ciepło sieciowe, produkowane w naszej nowej elektrociepłowni w Zabrzu, trafiało do mieszkańców Bytomia. Nowa elektrociepłownia ma docelowo służyć jako podstawowe źródło ciepła dla obu miast” – podkreśla Kamila Zybura-Pluta, manager projektu z Fortum

Zobacz także: Fortum na półmetku budowy nowej elektrowni w Zabrzu

Nowa magistrala zostanie wybudowana w całości z wyprodukowanych w Zabrzu rur preizolowanych, wyposażonych w system wykrywania awarii, co pozwoli na natychmiastową lokalizację nawet najmniejszych nieszczelności. Wartość projektu szacowana jest na około 60 milionów złotych, a jego zakończenie planowane jest na listopad 2018 roku, wraz z oddaniem nowej zabrzańskiej elektrociepłowni.

Elektrociepłownia Fortum w Zabrzu zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, zainstalowane obecnie w zakładach Fortum w Zabrzu oraz Bytomiu i znacząco wpłynie na ograniczenie emisji CO2 i innych substancji w regionie. Zgodnie z planem, nowy zakład zostanie oddany do eksploatacji w 2018 roku i będzie zaopatrywał w ciepło sieciowe blisko 70 tysięcy gospodarstw domowych w obu miastach.

kn/Fortum

Reklama
Reklama

Komentarze