Elektroenergetyka
Europejski Kongres Gospodarczy 2017 - problemy i wyzwania inwestycji w energetyce
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, przedsiębiorcy, eksperci i politycy rozmawiali o najistotniejszych tematach związanych z polską i światową gospodarką. Dyskusje nieustannie zahaczały o energetykę, która jest nierozerwalnie związana z rozwojem przemysłowym. Poruszono m.in. kwestię inwestycji w sektorze energetycznym.
Jako pierwszy głos zabrał Andrzej Kaczmarek, dyrektor zarządzający z Centralnej Jednostki Inwestycyjnej Polskich Sieci Elektroenergetycznych. ,,Sztuką jest zbilansowanie energii po stronie mocy wytwórczej. Jedno to zbudować elektrownię, drugie- doprowadzić prąd do odbiorcy końcowego” - powiedział. ,,Stale rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce. Wzrost sięga około 2% w skali roku. Przoduje w tym aglomeracja warszawska. Do roku 2035 będziemy potrzebowali 10 GW więcej niż dziś” - dodał Kaczmarek.
Z kolei wiceprezes PERN, Tadeusz Zwierzyński mówił o barierach administracyjnych dla inwestycji w energetyce. ,,Na 80 kilometrów budowanej infrastruktury musieliśmy pozyskać 68 zezwoleń na budowę”- powiedział.
Zobacz także: Energetyczne zamki na piasku, czyli o konieczności modernizacji sieci przesyłowych [KOMENTARZ]
O rozwoju inwestycji energetycznych na świecie mówił też Mariusz Kondraciuk, dyrektor Energy Management w firmie Siemens. ,,Każdy kraj tworzy swój własny miks energetyczny w oparciu o źródła, którymi dysponuje. Zauważam pewien globalny kierunek zmian, mający na celu gospodarkę niskoemisyjną. Jednym z filarów tego rozwoju są magazyny energii” - powiedział. Dodał, że jego firma pracuje nad dużymi magazynami systemowymi.
Kondraciuk wspomniał też o krajowych uwarunkowaniach rozwoju energetyki. ,,W Polsce interesującą propozycją jest pójście w kierunku klastrów energii. To znacznie podnosi bezpieczeństwo energetyczne, widzimy to na przykładzie nowoczesnych wojen. Energetyka zregionalizowana podnosi bezpieczeństwo całego systemu” - podkreślił.
Zobacz także: Jałowa dyskusja o klastrach energii: "Niezrozumiałe dla obywateli" [KOMENTARZ]
O globalnym aspekcie inwestycji w energetyce mówił również dyrektor wykonawczy Orlen ds. energetyki Marcin Wasilewski. ,,Z punktu widzenia wyzwań stojących przed energetyką, stajemy globalnie przed dwoma ważnymi kwestiami. Po pierwsze, miliard osób nie ma dostępu do energii elektrycznej w ogóle. Co więcej, kolejny miliard ma taki dostęp tylko w ograniczonym stopniu. Globalnie walczy się też z emisjami CO2” – powiedział. Wasilewski podkreślił też, że pogląd dekarbonizacja oznacza całkowite usunięcie węgla jest błędny. ,,To też czysty węgiel, walka z niską emisją” – zauważył.
Dyrektor Orlenu mówił też o charakterystyce inwestowania w energię. ,,Coraz większą rolę odgrywa digitalizacja. Wykorzystujemy potęgi komputerów do efektywniejszego używania aktywów, które już mamy”. Wasilewski zauważył też, że cechą szczególną inwestycji w tym sektorze jest duże ryzyko i zmienność regulacyjna oraz rynkowa. ,,Jest pewien element ryzyka, którym ciężko jest bardzo zarządzić. Mamy też do czynienia ze znaczną zmiennością regulacyjną i rynkową. Wszyscy powtarzamy, że chcemy stabilnych regulacji. Jednak jest to ułuda. Regulacje muszą podążać za rzeczywistością, a ona się zmienia” – podsumował.
Zobacz także: Paraliż innowacyjny w polskiej energetyce. „Te same kategorie, co w epoce Gierka” [KOMENTARZ]